Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w tych wyborach możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom. 

Sejm miałby projektem zająć się dzisiaj, jednak w harmonogramie prac sejmowych nie ma w chwili obecnej punktu dotyczącego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości. 

W mediach pojawiły się spekulacje, że takiemu rozwiązaniu nie sprzyja koalicjant Prawa i Sprawiedliwości, lider Porozumienia, Jarosław Gowin. O to zapytany był dzisiaj w Polskim Radiu prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

- Mam nadzieję, że decyzja [Gowina] będzie racjonalna i zgodna z konstytucją. Jedyna taka decyzja to obecnie decyzja o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich

- powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- Czeka nas walka z koronawirusem, walka o charakterze zdrowotnym, i czeka nas walka z niezwykle ciężkim kryzysem ekonomicznym. Stabilizacja władzy jest niesłychanie ważna, permanentna kampania wyborcza byłby to czynnik niezwykle utrudniający działanie władzy - tłumaczył Kaczyński.

- Wierzę, że premier Gowin podejmie decyzję pójścia razem z obozem do którego należy i któremu zawdzięcza wysoką pozycję państwową

- dodał.