Abp Jędraszewski: Nie zrozumiemy Jana Pawła II bez jego utożsamiania się z Chrystusem

Dzisiaj w trudnych chwilach przeżywanych w związku z pandemią koronawirusa wracamy do słów Jana Pawła II, prosimy aby się za nami wstawiał – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Metropolita krakowski odprawił dzisiaj wieczorem mszę w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Po liturgii arcybiskup odmówił "Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu", którego 17 sierpnia 2002 r. krakowskich Łagiewnikach dokonał Jan Paweł II.

W homilii z okazji 15. rocznicy śmierci papieża Polaka metropolita krakowski powiedział, że dzisiaj, kiedy przeżywamy trudne chwile związane z pandemią koronawirusa, kiedy szukamy siły i nadziei, z tym większą wiarą prosimy Jana Pawła II o wstawiennictwo i obronę. Wracamy dziś także do jego – mówił arcybiskup – aktualnych w nowej rzeczywistości słów, które wypowiedział 40 lat temu na krakowskich Błoniach. Jan Paweł II zwracał się wówczas do Polaków z apelem, by byli mocni mocą, którą daje wiara, by byli wierni. Takiej mocy – według papieża – Polacy w czasach PRL potrzebowali szczególnie.

Metropolita krakowski wspominał śmierć Jana Pawła II i tłumy ludzi, zwłaszcza młodych, zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie.

Według abp. Jędraszewskiego nie zrozumiemy Jana Pawła II bez jego utożsamiania się z Chrystusem.

- Zwłaszcza jego ostatnie dni były potwierdzeniem, jak bardzo dla niego osobiście Chrystus był kluczem do znoszenia wszystkiego, co stało się udziałem jego życia, cierpieniem, bólem, a jednocześnie mocą jego ducha

 – powiedział metropolita.

Arcybiskup podkreślił, że na początku pontyfikatu papież prosił, by otworzyć na oścież drzwi Chrystusowi, aby świat poznał Boga, a tym samym innego człowieka. Jak zaznaczył metropolita, Jan Paweł II głosił, że Chrystus jest kluczem do zrozumienia człowieka.

- Nie zrozumiemy życia i działalności św. Jana Pawła II Wielkiego bez tego jego żarliwego świadczenia o tym chrześcijańskim humanizmie, którego fundamentem jest Jezus Chrystus

– mówił arcybiskup.

Dodał też m.in., że Jan Paweł II „pokazał nam sobą piękno człowieczeństwa w najwyższym, najbardziej szlachetnym kształcie”

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#abp Marek Jędraszewski #św. Jan Paweł II #15. rocznica śmierci Jana Pawła II

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo