Rzecznik Żandarmerii Wojskowej ppłk. Artur Karpienko podkreślił, że żołnierze wspierają służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji od początku wybuchu pandemii koronawirusa.

Zaznaczył, że działania wojskowych żandarmów reguluje obowiązująca od 19 marca decyzja Ministra Obrony Narodowej w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych RP do pomocy policji oraz decyzja o współdziałaniu z Wojskową Inspekcją Sanitarną w zakresie zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o kolejnych obostrzeniach, w tym ograniczeniach w poruszaniu się osób, w związku z epidemią koronawirusa. Premier zaznaczył, że do sprawdzania wywiązywania się z nowych ograniczeń zostanie oddelegowana policja. "Poprosiłem szefa MON Mariusza Błaszczaka, aby wojsko było bardziej w gotowości" - dodał.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował wówczas, że Wojsko Polskie będzie wspólnie z policją patrolować ulice. Doprecyzował, że dwuosobowe patrole będą się składać z policjanta i żołnierza - przede wszystkim z Żandarmerii Wojskowej. Minister przypomniał, że ta formuła była już wykorzystywana np. podczas świąt i wzmożonego ruchu na drogach.