W ubiegłym tygodniu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zwrócił się do operatorów sieci komórkowych o przyznanie bezpłatnego dostępu do transferu danych dla studentów i doktorantów.

- Wszyscy powinni mieć równe szanse udziału w nauczaniu online

 - podkreślał wówczas.

Dzisiaj, w krótkim materiale wideo zamieszczonym na profilu facebookowym resortu nauki, podziękował za odzew na jego apel.

- Chciałbym serdecznie podziękować operatorom sieci komórkowych za szybką odpowiedź na mój apel. Specjalna oferta dla uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli i naukowców zapewni równy dostęp do zdalnej nauki. Jeszcze raz bardzo państwu dziękuję

 - powiedział Jarosław Gowin. We wpisie, który towarzyszy wideo, wskazano sieci: Orange, Plus i T-Mobile. Do podziękowań dołączył się również przewodniczący Parlamentu Studentów RP, Dominik Leżański.

W filmie wypowiada się także kilkoro studentów. Karolina Iwaniec studiująca skandynawistykę na Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie i Agnieszka Kubacka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W związku z wprowadzeniem w kraju stanu epidemii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 22 marca podjęło decyzję o przedłużeniu do 10 kwietnia zawieszenia funkcjonowania uczelni (pierwotnie miało obowiązywać do 25 marca). Minister Jarosław Gowin podkreślił wówczas, że zawieszenie uczelni nie oznacza ich zamknięcia, a zajęcia powinny być kontynuowane w jak najszerszym zakresie online.