Maseczki są najbardziej potrzebne tym wszystkim, którzy pracują w służbie zdrowia i w innych obszarach krytycznych – powiedział dziś wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz.

Dodał, że władze wprowadziły dotąd wystarczającą ilość środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa i obecnie najważniejsze jest stosowanie się do nich.

Również minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer nie poparł wprowadzenia dodatkowych przepisów. „Nie można co godzinę wysuwać nowych pomysłów” - powiedział dziś w rozmowie z dziennikiem „Bild”.

„Powinniśmy przygotować w Niemczech ustawę, która zabezpieczy system opieki medycznej” - oświadczył Seehofer, wskazując na produkty medyczne takie jak maseczki ochronne, ale i leki. „Nie pomaga nam, że jesteśmy uzależnieni od dostaw produktów z Chin” - dodał.

Obowiązek noszenia maseczek chroniących nos i usta zapowiedziało dziś miasto Jena. W ciągu tygodnia nakaz ma obowiązywać w sklepach, komunikacji miejskiej i budynkach, gdzie odbywa się ruch publiczny.

Obowiązek noszenia maseczek w supermarketach na terenie całej Austrii zapowiedział w poniedziałek kanclerz Sebastian Kurz. Przepis ma wejść w życie w środę.