Jubileuszowy Krakowski Festiwal Filmowy potrwa od 31 maja do 7 czerwca. Szczegółowy program będzie opublikowany w połowie kwietnia.

"Mamy świadomość, że nic nie zastąpi festiwalowej atmosfery, wspólnie reagującej kinowej widowni, czy kuluarowych spotkań. Jednak w obliczu niepewnej przyszłości zdecydowaliśmy się na realizację Festiwalu w tej nowej formule. Robimy to z szacunku dla twórców, którzy z niecierpliwością czekają na konfrontację swoich najnowszych dzieł z festiwalowym jury i publicznością, ale także dla widzów, którym chcemy zapewnić wartościową odskocznię od codziennych trosk i przywołać odrobinę normalności w tych trudnych chwilach"

– powiedział cytowany w informacji dla mediów Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zapowiedział też, że "na wspólne świętowanie festiwalowych urodzin przyjdzie jeszcze czas".

W programie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie ok. 200 filmów z całego świata. Wśród nich dokumenty oraz krótkometrażowe filmy fabularne i animowane, które wezmą udział w konkursach: trzech międzynarodowych i polskim.

Cztery międzynarodowe składy jurorskie wyłonią zwycięzców, na których czekają nagrody o łącznej wartości 238 tys. zł.

Wiele innych tytułów prezentowanych będzie w specjalnych sekcjach tematycznych. W przeciwieństwie do platform VOD, festiwalowe filmy będzie można zobaczyć na stronie festiwalu w formie streamingów – zgodnie z harmonogramem pokazów, i tylko na terenie Polski.

Po seansach filmowych online, jak co roku, odbędą się spotkania z twórcami i bohaterami filmów – transmitowane będą w mediach społecznościowych i na stronie festiwalu.

Dostęp do festiwalowych filmów online otrzymają wszyscy posiadacze karnetów, akredytacji i biletów na pojedyncze seanse, które w związku ze zmianą formuły oferowane będą – jak zapowiedzieli organizatorzy – w nowych, atrakcyjnych cenach. Internetowe spotkania z twórcami, debaty oraz wydarzenia towarzyszące będą dostępne bez ograniczeń.

Sekcja branżowa KFF Industry będzie otwarta jedynie dla akredytowanych gości z Polski i zagranicy, którym udostępniona zostanie wideoteka online oraz konferencje, wykłady, dyskusje panelowe, prezentacje projektów animowanych i dokumentalnych na różnych etapach produkcji.

Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego podkreślili, że przegląd jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego. W tych samych kategoriach KFF także rekomenduje tytuły do Europejskiej Nagrody Filmowej.