Wicepremier Gliński był gościem "Rozmowy Dnia" Radia Łódź i TVP3 Łódź. Szef resortu kultury mówił m.in. o wsparciu artystów oraz placówek kulturalnych, przeżywających trudny okres w związku z epidemią koronawirusa.

Wskazał, że część twórców będzie mogła liczyć na rozwiązania przygotowane przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

W najgorszej sytuacji są "wolne ptaki" artystyczne, które nie były na etatach i dlatego tarcza antykryzysowa adresuje pewne rozwiązania dla grupy twórców, ale także ludzi kultury, bo mówimy o całym zapleczu technicznym, organizacyjnym, w oparciu o które funkcjonują twórcy i artyści 

– zaznaczył Gliński.

Jak wyjaśnił, tarcza obejmuje m.in. ochronę osób, które są samozatrudnione oraz pracują na umowach o dzieło i zlecenie.

"To jest wsparcie postojowe w wysokości 80 proc. płacy minimalnej, to jest także wsparcie dla przedsiębiorców działających w obszarze kultury. (…) Na podstawie tej tarczy przygotowujemy także w ministerstwie pierwszy program pomocowy, czyli program interwencyjny dotyczący twórczości artystycznej w internecie. Chcemy, żeby działalność, która nie jest możliwa do realizacji w tej chwili w sposób dotychczasowy, można było przenieść do internetu i my za to w jakimś sensie zapłacimy"

– tłumaczył minister.

Zapowiedział też wsparcie dla placówek kulturalnych prowadzonych lub współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"One także otrzymają rekompensatę wraz z nowelizacją budżetu. W tej chwili one mogą funkcjonować w oparciu o dotacje podmiotowe" – zapewnił.

Gliński dodał, że stan epidemii niesie wiele obaw, ale - jak podkreślił - będzie chciał utrzymać inwestycje w kulturze oraz w przemysłach kreatywnych. Wskazał, że to obszar kultury najbardziej wydajny, efektywny i dlatego – jak mówił - utrzymane zostaną zachęty dla produkcji filmowych i wprowadzone zostaną zachęty dla produkcji gier komputerowych.

"Jestem umiarkowanym optymistą. Trudno być optymistą w tej chwili, bo mamy przeciwnika nieznanego i trudnego. Musimy skoncentrować się na tym, żeby go pokonać, ale mamy olbrzymie zasoby, z których będziemy korzystali i będziemy je uruchamiali"

– podkreślił wicepremier.

Zdaniem Glińskiego, epidemia koronawirusa w Polsce jest na pierwszym etapie rozwoju, a liczba chorych będzie się zwiększała. Dlatego – jak zaznaczył – rząd musi podejmować odpowiedzialne decyzje, m.in. związane z kolejnymi obostrzeniami i rygorami sanitarnymi. O szczegółach nowych regulacji w walce z koronawirusem ma poinformować we wtorek premier Mateusz Morawiecki.