Władze komunistyczne w Polsce Ludowej postanowiły rozegrać 1000. rocznicę chrztu Polski do wzmocnienia swojej pozycji w kraju i rozpoczęły bezpardonowy atak na Kościół. Jeszcze 1957 r. z inicjatywy prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego episkopat ogłosił Wielką Nowennę, 10 - letni program duszpasterski, którego ukoronowaniem miały być uroczystości upamiętniające przyjęcie chrztu przez Mieszka I. W opozycji do Kościoła rok później sejm PRL przyjął specjalną uchwalił o obchodach tysiąclecia państwa polskiego. 

W filmie wykorzystano materiały archiwalne oraz teledyski i fragmenty filmów fabularnych, a wzbogacają je wypowiedzi ekspertów oraz świadków epoki, którzy brali udział w opisywanych wydarzeniach. Świadkowie tamtego czasu podkreślają agresywne działania władz na czele z użyciem SB, które miały doprowadzić m.in. do poważnych zakłóceń podczas mszy milenijnych. 

Film wyróżniony w 2018 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni za "odkrywcze spojrzenie na historię PRL-u i odwagę w formułowaniu tezy o roli Wielkiej Nowenny w oporze społeczeństwa polskiego wobec systemu komunistycznego".

Zostańcie w domu i obejrzyjcie na kanale YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=H65tWqUmBn0&list=FLosDo2sbNtXel5KDWnhTMKA&index=5&t=0s

Muzeum zaprasza też do nowej sekcji na stronie MUZEUM ONLINE/WEJDŹ DO KINA