Simon jako dyrektor Centrum Koordynacji ds. Alarmów i Sytuacji Zdrowotnych Ministerstwa Zdrowia stał się w Hiszpanii jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy tej epidemii. Hiszpańskie media doniosły jednak, że w niedzielę poddał się testowi na infekcję koronawirusem, którego wynik by pozytywny. 

Dziś Simon po raz pierwszy nie pojawił się na posiedzeniu komittetu ds. walki z koronawirusem. Telewizja RTVE ujawniła, że poddał się kolejnemu testowi. Jego wynik również okazał się pozytywny. Dr Maria Jose Seria ogłosiła na konferencji prasowej, że Simon postanowił zamknąć się w domu. Ma gorączkę ale poza tym czuje się dobrze. 

To nie jest pierwszy raz kiedy Simon poddał się testowi. Dziesięć dni temu zrobił to gdy pojawiły się u niego objawy, które mogły świadczyć o infekcji Covid-19. Wtedy jednak wynik okazał się negatywny. Jako członek komitetu ds. walki z koronawirusem Simon miał codzienny kontakt z wieloma ważnymi politykami, z premierem i ministrem zdrowia na czele. Na razie nie wiadomo czy kogoś zaraził. 

Kilku hiszpańskich polityków już teraz leczy infekcję Covid-19. Wicepremier Carmen Calvo 8 marca zaraziła się nim na marszu feministek w Madrycie. Obecnie wyszła już ze szpitala i bierze udział w posiedzeniu rządu przy pomocy internetu. Na tej samej imprezie Covid-19 złapała także minister równości Irene Montero oraz minister polityki terytorialnej Carolina Darias.