Wideokonferencja z samorządowcami

Premier Mateusz Morawiecki odbył dziś naradę, w formie wideokonferencji, z samorządowcami: marszałkami województw i prezydentami miast. Jednym z tematów dyskusji były majowe wybory prezydenckie.

- My tutaj mamy jasne stanowisko: mimo tej pandemii, z którą musimy się na co dzień mierzyć, naszym wspólnym obowiązkiem jest to, aby państwo wszędzie tam, gdzie to możliwe, funkcjonowało. Tak, jak staramy się i przygotowujemy do przeprowadzenia egzaminów 8-klasisty czy egzaminów maturalnych, tak też przygotowujemy się do wyborów prezydenckich

 - oświadczył Michał Dworczyk po naradzie szefa rządu.

Przyznał, że sytuacja w związku z epidemią jest "bardzo dynamiczna i w perspektywie tygodni może się w różny sposób zmieniać".

- Natomiast na dzień dzisiejszy pracujemy nad tym, żeby te wybory się odbyły

 - zaznaczył Dworczyk.

Samorządowcy, zarówno prezydenci miast, jak i włodarze gmin, protestują przeciwko organizacji wyborów prezydenckich 10 maja. Sprzeciw wobec zaplanowanego na maj głosowania wyrazili w ostatnich dniach m.in. prezydenci: Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Sopotu, Będzina, Sosnowca, Ciechanowa oraz wójt pomorskiej gminy Potęgowo.

- Jesteśmy wszyscy odpowiedzialni z tytułu sprawowanych funkcji, jesteśmy odpowiedzialni, czy to w kategorii państwa, czy w kategorii samorządów lokalnych, więc jestem przekonany, że tego rodzaju prób konfrontacyjnych nie będzie

 - zaznaczył Dworczyk. 

Nowe obostrzenia

Minister zapowiedział również, że wprowadzone mogą zostać nowe regulacje w walce z koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić je we wtorek 31 marca. 

- Podkreślamy od początku, że rząd stara się elastycznie reagować na istniejąca sytuację i tak naprawdę każdego dnia i każdego tygodnia, podsumowując dotychczasowe działania, wyciągamy kolejne wnioski i podejmujemy decyzje

 - oświadczył minister Dworczyk w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy o zapowiadane na wtorek kolejne obostrzenia dotyczące walki z epidemią koronawirusa.

Jak dodał, "po ostatnim weekendzie widać, że na pewno należy wzmóc działania na rzecz przestrzegania już wprowadzonych przepisów, ale również trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych regulacji. I z tym będzie jutrzejszy komunikat pana premiera związany".

Dodał, że o szczegółach poinformuje sam premier i dodał, że w tej chwili trwają jeszcze konsultacje z lekarzami, z ekspertami, przede wszystkim z Ministerstwem Zdrowia. 

Tarcza antykryzysowa

Dziś przyjętym przez Sejm projektem tarczy antykryzysowej, mającej pomóc polskim przedsiębiorcom w czasie epidemii koronawirusa, zajmie się Senat.  Dworczyk ocenił na poniedziałkowym briefingu prasowym, że w interesie wszystkich Polaków jest to, aby tarcza antykryzysowa została jak najszybciej uchwalona. Przypominał, że prezydent Andrzej Duda deklarował, że niezwłocznie ją podpisze.

- Możemy dyskutować nad lepszymi rozwiązaniami, możemy dyskutować nad różnymi dodatkowymi pomysłami, natomiast zróbmy to w ramach dalszych prac parlamentu. Dzisiaj potrzeba tej ustawy

 - mówił szef Kancelarii Premiera. Podkreślił, że jego zdaniem Senat powinien przyjąć pakiet ustaw dot. koronawirusa bez poprawek, aby jutro mogła ona wejść w życie.

Sprzęt w drodze do Polski

- W ciągu ostatniego tygodnia w ramach  interwencyjnych zakupów wydano ponad 1,2 mld na środki ochrony medycznej

- poinformował szef Kancelarii Premiera. Jak dodał, "ten sprzęt w tej chwili przylatuje do Polski".

- Sukcesywnie jest i będzie dystrybuowany w pierwszej kolejności do szpitali jednoimiennych zakaźnych, w dalszej kolejności do pozostałych placówek ochrony zdrowia oraz do służb, które dzisiaj pełnią funkcję na pierwszej linii frontu

 - powiedział Dworczyk.