“Wyślemy im materiały sanitarne, choć sami bardzo dużo ich teraz potrzebujemy. Pomożemy im również finansowo (…) i będziemy blisko współpracować z Włochami oraz z Hiszpanią, która też bardzo ucierpiała”

- powiedział prezydent USA Donald Trump w niedzielę podczas konferencji prasowej, cytowany przez stołeczną gazetę.

Według źródeł w Białym Domu, na które powołuje się “ABC”, prośbę o wsparcie do Trumpa skierował osobiście premier Pedro Sanchez, a dotyczyła ona m.in. przesłania do Hiszpanii respiratorów.

Apel o pomoc do zagranicznych partnerów potwierdziła w poniedziałek hiszpańska minister obrony Margarita Robles. Przyznała, że podczas zarządzania kryzysem państwo popełniło błędy, m.in. podczas zakupu w Chinach tysięcy wadliwych testów do wykrywania koronawirusa.

W niedzielę w trakcie telekonferencji większość premierów regionalnych rządów zarzuciło rządowi Sancheza opóźnienia w dostarczaniu sprzętu ochronno-medycznego do walki z koronawirusem.

Kilka godzin później rzecznik rządu i minister finansów Maria Jesus Montero poinformowała, że w związku nasilającą się pandemią i niedoborami materiałów ochronno-medycznych na rynkach międzynarodowych Hiszpania będzie szukać pomocy u rodzimych producentów. “W najbliższych dniach otrzymamy od nich maski, respiratory i testy” - dodała.

Pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w Hiszpanii o 812 do 7340, a przypadków infekcji o ponad 6,3 tys. do prawie 85,2 tys.