W piątek Macedonia Północna stała się najnowszym członkiem NATO. Zakończyło to długoletni proces ratyfikacji rozszerzenia Sojuszu przez parlamenty wszystkich krajów członkowskich. W zeszłym tygodniu Hiszpania, jako ostatni kraj NATO, wyraziła zgodę na przystąpienie Macedonii Północnej do Sojuszu.

- Z radością witam Macedonię Północną jako 30. członka NATO. To trudny czas dla Świata, ale transatlantycka rodzina rośnie w siłę

- napisał prezydent.

Zwracając się do prezydenta Macedonii Północnej, Andrzej Duda pogratulował mu wysiłków, zakończonym sukcesem, aby dołączyć do NATO. Dodał, że z niecierpliwością czeka na to, aby Północna Macedonia dołączyła teraz do Unii Europejskiej.

Macedonia Północna wkrótce może rozpocząć negocjacje akcesyjne o przystąpienie do UE. Pozytywną rekomendacją dla rozpoczęcia rozmów, podobnie jak w przypadku Albanii, wydała KE. Zgodę na to wyrazili już ambasadorowie państw członkowskich przy UE oraz ministrowie ds. europejskich. Teraz decyzja będzie należeć do szefów rządów i państw krajów członkowskich.