Jak podała FIDE, znacząco wzrosła, dwu- lub nawet trzykrotnie, aktywność szachistów oraz fanów tego sportu. Swoje wyliczenia federacja opierała na danych z niektórych największych portali szachowych oraz bazując na liczbach dotyczących rozgrywanego w Jekaterynburgu (i ostatecznie przerwanego na półmetku) turnieju kandydatów, który miał wyłonić rywala Norwega Magnusa Carlsena w grze o tytuł mistrza świata.

W rosyjskich zawodach codziennie rozgrywane były po cztery pojedynki, a za pośrednictwem kanału FIDE za każdym razem oglądało je na żywo ponad milion osób. Podkreślono, że inne platformy mające swoich komentatorów tych gier również odnotowały błyskawiczny wzrost zainteresowania.

“Wszystko niesamowicie zmieniło się w ostatnich dwóch tygodniach, mieliśmy takie dni, kiedy rejestrowało się ponad 50 tysięcy nowych użytkowników. Zazwyczaj w dobę mieliśmy 4,5 mln gier pomiędzy zarejestrowanymi członkami, a w ostatnim czasie liczba zbliża się do 9 mln i dalej obserwujemy tendencję wzrostową”

– przekazał przedstawiciel portalu chess.com, mającego 35 mln użytkowników na całym świecie.

Podobnie wygląda skala wzrostu zainteresowania, o 200-300 proc. w innych znanych portalach międzynarodowych. Eksperci twierdzą, a FIDE potwierdza ich opinie, że w okresie pandemii koronawirusa, gdy aktywność online znacznie przewyższą tę na "świeżym powietrzu", a niemal wszystkie rozgrywki sportowe są zawieszone, rozmaite gry internetowe, esport itd. wypełniają lukę. Fani szachów przebywający w swych domach potrafili wiele godzin dziennie spędzać na oglądaniu i analizie spotkań turnieju w Jekaterynburgu.

W niedzielę w pierwszej edycji internetowego Pucharu Polski w szachach wzięła udział rekordowa liczba 2000 zawodników. Zgłosiło się więcej, ale liczbę uczestników ograniczył limit technologiczny serwisu. Zwyciężyła arcymistrzyni Cyfka, na początku kariery znana pod nazwiskiem Szczepkowska.

"Był to największy turniej szachowy w historii Polski"

– zauważył prezes PZSzach Radosław Jedynak, który także wziął w nim udział.