„Z pomocą drona podczas weekendu szybko udało się sprawdzić takie miejsca wypoczynku i rekreacji jak: Dzika Ochla, Wagmostaw, park w Zatoniu i kompleks leśny za amfiteatrem. W sobotę pogoda zachęcała do spacerów i wycieczek rowerowych. Policjanci podjęli kilka interwencji związanych z łamaniem zakazu gromadzenia się” – powiedziała Barska. 

Dodała, że za lekceważenie obowiązujących obostrzeń sprawy kierowane są do sądu.

Wykorzystanie drona do tego typu działań jest możliwe dzięki współpracy policji ze strażakami ochotnikami z remizy w zielonogórskich Jarogniewicach, którzy posiadają taki sprzęt. 

Oprócz pilnowania obowiązku odbywania kwarantanny i zakazu gromadzenia się w większe grupy, policjanci z Zielonej Góry z głośników radiowozów nadają komunikaty przypominające o obowiązujących zasadach, robią to też strażacy z OSP.

- Niestety, w obecnej sytuacji mieszkańcy miasta powinni zaniechać spotkań w dużych grupach. Wszyscy musimy zrozumieć, że tylko nasze zdyscyplinowanie może wspomóc służby medyczne w zwalczaniu epidemii

- zaznaczyła Barska. 

Zielonogórscy policjanci prowadzą 24 postępowania wyjaśniające ws. osób łamiących zasady kwarantanny czy też gromadzenia się. Obecnie w powiecie zielonogórskim kwarantannie poddanych jest 630 osób, które każdego dnia są kontrolowane. 

Policja zachęca również do korzystania z aplikacji do kontroli kwarantanny - z takiej możliwości skorzystało dotychczas w Zielonej Górze 90 osób.