Resort edukacji przypomina, że projekt "Szkoła z TVP" to efekt podpisanego 27 marca porozumienia TVP z Ministerstwem Edukacji Narodowej o realizacji audycji oświatowych dla uczniów szkół podstawowych.

Od poniedziałku do piątku na czterech kanałach: TVP 3, TVP Rozrywka, TVP Historia i TVP Sport przygotowano pasmo skierowane do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Podzielono je na dwa bloki: poranne, rozpoczynające się od godz. 8.00, i na powtórzeniowe – od godz. 12.30.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że aby wziąć udział w zajęciach zorganizowanych w "Szkole z TVP", wystarczy wybrać odpowiednią antenę Telewizji Polskiej, na której prowadzone są lekcje dla konkretnej klasy. Następnie trzeba wskazać godzinę emisji lekcji w danym dniu – w bloku porannym lub w powtórzeniowym. Plan lekcji z podziałem na klasy i przedmioty jest dostępny na stronie szkolaztvp.pl.

- Plan zajęć udostępnią też elektroniczne przewodniki programowe operatorów dostarczających sygnał telewizyjny. Dodatkowo wszystkie wyemitowane na antenie lekcje będą dostępne na vod.tvp.pl w specjalnie przygotowanych serwisach poświęconych poszczególnym klasom szkoły podstawowej

– podaje resort edukacji.

Wszystkie cztery kanały Telewizji Polskiej, na których emitowana jest "Szkoła z TVP", są dostępne dla każdego za darmo. Sponsorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

- Cieszymy się, że Telewizja Polska tak aktywnie włączyła się w pomoc nauczycielom i uczniom w kształceniu na odległość. Wartościowe, merytoryczne materiały prezentowane na antenach TVP mogą być istotnym narzędziem w codziennej pracy nauczycieli i wsparciem dla uczniów w samodzielnej nauce w domu

 – podkreślił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Dla najmłodszych uruchomiono pasmo edukacyjne w TVP2. "Wesoła Nauka" jest skierowana do przedszkolaków i dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, a także ich rodziców i nauczycieli. Będzie nadawana od poniedziałku do piątku, po zakończeniu programu "Pytanie na Śniadanie", po godz. 11.05.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, cykl to "trwające po 30 minut pasjonujące zajęcia dla najmłodszych".

- Prowadzący Robert El Gendy wraz z nauczycielami, rodzicami, youtuberami i gwiazdami telewizji poprowadzą dzieci przez fascynujący świat nauki. Zobaczymy zaskakujące eksperymenty i intrygujące doświadczenia naukowe, a także kreatywne gry i zabawy. Nie zabraknie zajęć sportowych, prac twórczych i muzyki z największymi gwiazdami w roli domowych nauczycieli

 – napisano.

Jednocześnie przypomniano, że już wcześniej Telewizja Polska – poza specjalnymi pasmami TVP ABC i TVP Kultura uruchomiła specjalne audycje dla uczniów i szkół w serwisie VOD.TVP.PL.

Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i w przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość