Najważniejsze orędzie Franciszka

  

Orędzie papieża Franciszka wygłoszone na pustym, deszczowym placu św. Piotra było niewątpliwie chwilą jego wielkości. Papież, którego słowa zakłamuje lewica, a prawica zbyt często krytykuje bez lektury oryginału, nawiązując do ewangelicznej burzy na jeziorze, powiedział o obecnej sytuacji: „Burza (…) odkrywa te fałszywe i niepotrzebne pewniki, z jakimi zbudowaliśmy nasze programy działania, nasze plany, nasze nawyki i priorytety. Pokazuje nam, jak uśpiliśmy i porzuciliśmy to, co karmi, podtrzymuje i daje siłę naszemu życiu”.

Skąd mamy ją czerpać? „Burza odsłania wszystkie postanowienia, by (…) zapomnieć o tym, co karmiło dusze naszych narodów; wszystkie te próby znieczulenia pozornie »zbawczymi« nawykami, niezdolnymi do odwoływania się do naszych korzeni i przywoływania pamięci naszych starszych, pozbawiając nas tym samym odporności niezbędnej do stawienia czoła przeciwnościom”. Tak, nie myli Państwa pierwsze wrażenie, Franciszek mówił językiem książki „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II. Z jakichś powodów Pan Bóg dał nam papieża, który tym razem dla nas, Polaków, jest „z dalekiego kraju”. Ale w czasie burzy potrafi być drogowskazem dla świata odległego od naszych ideałów.

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts