Komentując nowy bilans, media czeskie przypomniały, że informacje zbierane w czasie weekendu są nieprecyzyjne, ponieważ laboratoria prowadzące testy na obecność koronawirusa nie pracują w podobnym obłożeniu, co w ciągu tygodnia. Tym samym w poniedziałek można spodziewać się bilansu z kolejnym, większym wzrostem zachorowań - wskazano.

Ministerstwo zdrowia nie zmieniło w niedzielę pozytywnego bilansu związanego z wyleczeniem z COVID-19. W dalszym ciągu lekarze odnotowują 11 takich przypadków. Poinformowano także o przeprowadzeniu dotąd 40 tys. 700 testów na obecność koronawirusa.

Część ze stwierdzonych w sobotę i niedzielę zakażeń dotyczy pensjonariuszy domów opieki dla seniorów. W placówce w Brzevnicy w kraju (województwie) Wysoczyna zakaziło się 20 z 22 mieszkańców oraz 9 członków personelu. Jedna z seniorek, która miała także inne zaawansowane choroby, zmarła w szpitalu. Placówka została objęta kwarantanną, a władze samorządowe poprosiły o pomoc wojsko.

Służby sanitarne zapowiedziały, że o północy w niedzieli na poniedziałek przestanie obowiązywać wprowadzona 16 marca kwarantanna dwóch miast – Litovel i Uniczov - oraz 19 gmin w pobliżu Ołomuńca, w których mieszka około 24 tys. osób.

Odwołane zostaną policyjne patrole i posterunki, które blokowały dojazd do i zamkniętego regionu. Zdaniem ekspertów wprowadzony zakaz opuszczania domów spełnił swoje zadanie i powstrzymano rozprzestrzenianie się koronawirusa.