W niedzielę rano poinformowano o 22 nowych przypadkach zakażenia w regionie - w sumie jest ich obecnie 187.

- Zmarły mężczyzna był na kwarantannie domowej po kontakcie z osobą chorą. Gdy pojawiły się ciężkie objawy zakażenia, został przewieziony do szpitala w Raciborzu. Tam też dzisiaj w nocy zmarł

- poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Zmarły w Raciborzu pacjent, który do szpitala trafił w ciężkim stanie, cierpiał też na inne schorzenia, podobnie jak trzej inni zarażeni koronawirusem mężczyźni zmarli wcześniej w woj. śląskim.

W niedzielę rano poinformowano o śmierci w bytomskim szpitalu 75-letniego mieszkańca tego miasta. Przed tygodniem w szpitalu w Tychach zmarł 83-latek ze Szczyrku, który miał wcześniej kontakt z gośćmi z Holandii. Kilka dni później poinformowano o śmierci 71-letniego mężczyzny w szpitalu w Cieszynie. Zaraził się od osoby z najbliższego otoczenia, która wróciła z zagranicy.

W niedzielę rano Śląski Urząd Wojewódzki poinformował o 22 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. śląskim. W kolejnym, popołudniowym raporcie Ministerstwa Zdrowia o nowych zakażeniach, nie było osób z woj. śląskiego.

Wśród 22 osób, u których zakażenie koronawirusem potwierdzono w regionie niedzielę rano, jest m.in. dziewięć osób z powiatu cieszyńskiego, które zaraziły się w swoim miejscu pracy - to przede wszystkim pracownicy miejscowego sanepidu, zamkniętego w ubiegłym tygodniu, gdy wśród pracowników wykryto pierwsze przypadki zakażenia. Wszyscy chorzy przebywają w swoich domach, w dobrym stanie.

Również większość spośród pozostałych zarażonych pozostaje w izolacji domowej; inni są w szpitalach, m.in. w Częstochowie i Tychach. Stan jednej osoby jest poważny. "W ciężkim stanie jest kobieta z powiatu tarnogórskiego, hospitalizowana w szpitalu w Blachowni. Sanepid ustala źródło jej zakażenia" - poinformowała rzeczniczka wojewody. Trzy osoby, u których w niedzielę potwierdzono infekcję, były na kwarantannie po powrocie z zagranicy.

Wraz z przypadkami, o których poinformowano w niedzielę, w woj. śląskim jest obecnie 187 osób z potwierdzonym koronawirusem. Cztery zmarły, inne cztery wyzdrowiały. Hospitalizowane są 123 osoby, blisko 14,5 tys. potencjalnie chorych objęto kwarantanną, a niespełna 7,8 tys. nadzorem sanitarnym. Do sobotniego rana Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała pod kątem koronawirusa blisko 3 tys. próbek; najnowsze dane dotyczące ilości wykonanych w regionie testów nie są jeszcze znane.

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę po południu, że w kraju zakażenie koronawirusem badania potwierdzono u 54 kolejnych osób. Łącznie jest ich obecnie w Polsce 1771. 20 osób zmarło.