Śmieci w Studziankach znów płoną. Trzeci pożar sortowni odpadów w tym roku

Strażacy opanowali w nocy pożar, który w piątek po południu wybuchł na terenie sortowni odpadów w Studziankach k. Białegostoku. Gasili pożar na dwóch hałdach i w budynku, w którym również składowano odpady. W działaniach wzięło w sumie udział prawie 30 zastępów strażackich. Do pożarów na terenie należącej do prywatnej firmy sortowni dochodzi od lat. Tylko w tym roku był to trzeci pożar.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay

Straż pożarna została powiadomiona o pożarze ok. 16.30 w piątek. Po północy w sobotę całodobowe stanowisko kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Białymstoku podało, że po ok. 8 godzinach działań pożar został opanowany, trwało jeszcze dogaszanie pojawiających się zarzewi ognia na głównej hałdzie, gdzie ogień był największy i działania trwały najdłużej.

Wciąż pracowało tam kilkanaście zastępów straży pożarnej, ale były już sukcesywnie odwoływane.

Paliło się w sumie w trzech miejscach. Na jednej z hałd pożar udało się szybko ugasić; objął on ok. 20 metrów kwadr. powierzchni. Paliły się również odpady składowane w budynku. Tu strażacy korzystali m.in. z koparki, z pomocą której płonące śmieci wyrzucano na zewnątrz i tam dogaszano.

Na drugiej hałdzie, o wielkości 100 na 60 metrów i wysokości ok. 30 metrów, ogień objął w sumie ok. 800 metrów kwadr. powierzchni. Tu akcja trwała najdłużej; używano ciężkiego sprzętu, górna część hałdy była zalewana wodą przez strażaków z drabin i podnośnika, do lokalizacji miejsc, gdzie wciąż były zarzewia ognia wewnątrz hałdy, używano też drona z termowizją.

Do pożarów na terenie - należącej do prywatnej firmy - sortowni odpadów w Studziankach dochodzi od lat. Tylko w tym roku był to trzeci pożar; pierwszy wybuchł w pierwszej połowie lutego, drugi na początku marca. W 2019 roku straż pożarna odnotowała ich sześć.

Do największego - jak dotąd - pożaru w Studziankach doszło w 2012 roku, gdy akcja gaśnicza, a potem długie dogaszanie, trwało osiem dni. Ostatecznie pożar ugaszono zasypując hałdę piaskiem.

Powołani wtedy w śledztwie prokuratury biegli uznali, że przyczyną było umyślne podpalenie. Sprawców nie udało się jednak ustalić i śledztwo umorzono. Również żadne z kolejnych śledztw nie zakończyło się ustaleniem potencjalnych sprawców i postawieniem komukolwiek zarzutów.

Na początku tego roku grupa okolicznych mieszkańców rozpoczęła akcję pod hasłem "Stop pożarom w Studziankach", by doprowadzić do ostatecznego zamknięcia składowiska i neutralizacji zgromadzonych tam odpadów.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Studzianki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo