Z OSTATNIEJ CHWILI

Karolina Naja i Anna Puławska mistrzyniami świata w kajakowej dwójce na 500 m. • • •

Historyczne 2 biliony dolarów na złagodzenie skutków epidemii. Ustawa czeka na podpis Trumpa

Ponad 2 biliony USD, czyli ok.10 proc. PKB USA - to wartość pakietu stymulacyjnego, który został dziś przegłosowany przez amerykańską Izbę Reprezentantów. Ma on na celu złagodzenie gospodarczych skutków koronawirusa. Prezydent Donald Trump zapowiedział szybkie podpisanie ustawy.

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

2 biliony dolarów to - zgodnie z danymi Banku Światowego - kwota przewyższająca PKB takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia.

Historyczny pakiet ma na celu złagodzenie gospodarczych skutków epidemii koronawirusa, w wyniku której w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 1400 osób, a zakażonych jest ponad 93 tys. W USA zamknięto tysiące firm, zagrożone są miliony miejsc pracy, a ponad połowie ludności nakazano pozostać w domach.

Licząca ponad 800 stron ustawa przewiduje m.in. fundusz o wartości 500 mld USD na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji. Ponadto pakiet przeznacza 350 mld USD na pożyczki dla małych firm, 250 mld USD na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 mld USD dla szpitali.

Zapisano w nim również jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne w wysokości 1200 USD dla każdego Amerykanina zarabiającego mniej niż 75 tys. USD rocznie.

Po dniach nerwowych negocjacji pod presją czasu porozumienie w sprawie rekordowego pakietu zawarli Republikanie i Demokraci, jednomyślnie przegłosowując go w środę w Senacie. By ustawa weszła w życie konieczny jest jeszcze podpis prezydenta Trumpa.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #Donald Trump #USA

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo