Koncerty, warsztaty i wystawy on-line

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/sharpemtbr

  

Warsztaty dla dzieci z teatrem lalek, wirtualna wystawa zabytkowych pojazdów muzeum techniki czy koncert fortepianowy w filharmonii – to niektóre propozycje szczecińskich instytucji kultury dostępne on-line na czas zagrożenia koronawirusem. Miasto zapowiada kolejne atrakcje "kultury zdalnej".

Warsztaty dla najmłodszych "Halo Ziemia" przygotował szczeciński Teatr Lalek "Pleciuga". Zabawa polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania: "jak twoim zdaniem czuje się dziś Ziemia?", "gdyby Ziemia mogła mówić to co by nam powiedziała?", "gdyby Ziemia nie była Ziemią, to kim chciałaby być?" oraz "dlaczego Ziemia się kręci, a my nie spadamy?". Najciekawsze odpowiedzi, przesłane na adres marta.lagiewka17@gmail.com mają szansę znaleźć się w przedstawieniu przygotowywanym przez teatr.

Instytucja zaprasza też na spektakle on-line. W sobotę i w niedzielę o godz. 11 na kanale YouTube "Pleciugi" będzie można zobaczyć "Bajkę o szczęściu" Izabeli Degórskiej.

Dom Kultury 13 Muz rozpoczął m.in. akcję "Z dzieckiem w domu", w której proponuje "analogowe formy zabawy", bez użycia pomocy technologicznych.

Zajęcia dla najmłodszych przygotowała też Filharmonia im. M. Karłowicza. Trwa cykl "EduPoranków z Filharmonią". Ich uczestnicy m.in. słuchają muzyki i wspólnie śpiewają. Pierwszą piosenką, której poświęcone zostały warsztaty, jest "Nie nad morzem", pochodząca z płyty filharmonii "I żyli długo i w Szczecinie".

Dla starszych odbiorców filharmonia przygotowuje natomiast premierę koncertu on-line. W serwisie YouTube oraz na Facebooku instytucji melomani będą mogli zobaczyć i usłyszeć zapis "Koncertu fortepianowego a-moll, op. 16" Edvarda Griega w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą Rune Bergmanna, której towarzyszył wybitny hiszpański pianista Joaquín Achúcarro. Koncertu będzie można wysłuchać w niedzielę o godz. 19.

Na stronie facebookowej Domu Kultury Słowianin przypominane są fragmenty koncertów i festiwali, a także rozmowy z artystami, którzy wystąpili na scenie klubu. W poniedziałek rozpoczną się natomiast bezpłatne lekcje gry na gitarze dla początkujących z Waldemarem Baranowskim z zespołu After Blues.

Zapisy spotkań autorskich m.in. z Olgą Tokarczuk, Filipem Springerem czy Danielem Odiją udostępniła na swoim kanale w serwisie YouTube Miejska Biblioteka Publiczna. Na Facebooku MBP pojawią się też recenzje książek, ocenianych przez bibliotekarzy. Wkrótce udostępnione mają też być strony z bezpłatnym dostępem do e-booków, audiobooków, filmów, zasobów bibliotek cyfrowych, a 1 kwietnia czytelnicy otrzymają kolejną pulę kodów do aplikacji Legimi.

Zabytkowe pojazdy w ruchu prezentuje natomiast na swoim kanale w serwisie YouTube Muzeum Techniki i Komunikacji. Za sterami kultowych samochodów (wśród nich będą prototypowe Smyk czy Wszędołaz) znajdą się mistrzowie kierownicy, uznani kolekcjonerzy i celebryci. O zabytkowych samochodach i tramwajach opowiedzą także świadkowie epoki, w której pojazdy pojawiały się na ulicach.

Miasto zapowiada kolejne inicjatywy, które wkrótce dostępne będą w ramach akcji "Kultura zdalna", m.in. specjalny koncert w ramach Szczecin Jazz 2020 czy małe formy teatralne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...


Koronawirus coraz częściej dotyka młodych. „1/4 zakażeń w Polsce to osoby poniżej 30 roku życia”

Zdjęcie ilustracyjne / @GIS_gov

  

Dotychczas wydawało się że ludzie młodzi są w obliczu pandemii stosunkowo bezpieczni, rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej. - Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia - podał dziś wieczorem Główny Inspektorat Sanitarny. "Nie lekceważ zagrożenia" - apeluje GIS, przestrzegając przed narażaniem zdrowia i życia.

"Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia! Zastanów się, czy NAPRAWDĘ musisz wyjść z domu? Nie narażaj zdrowia i życia swojego i swoich bliskich. Nie lekceważ zagrożenia"

- podał na Twitterze Główny Inspektorat Sanitarny.

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę wieczorem, że liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 1862. W wyniku COVID-19 umarło 22 pacjentów. Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii.

[polecam:https://niezalezna.pl/319604-dwie-nowe-ofiary-koronawirusa-w-polsce-przybylo-kolejnych-91-przypadkow-zakazen]

W tym tygodniu również eksperci CBOS zwrócili uwagę, że apele o przestrzeganie ograniczeń dotyczących epidemii powinny być kierowane do ludzi młodych.

"Apele o przestrzeganie ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 powinny być adresowane do grup skłonnych do bagatelizowania niebezpieczeństw z nią związanych. A więc przede wszystkim do ludzi młodych (do 35. roku życia), którzy częściej niż inni lekceważyli wyjątkowość tej choroby, niespecjalnie bali się zarażenia"

- podało CBOS przytaczając badania z początku epidemii koronawirusa, gdy Polacy nie byli jeszcze w pełni przekonani o wyjątkowości choroby COVID-19.

[polecam:https://niezalezna.pl/319601-nowy-raport-o-koronawirusie-w-polsce-resort-zdrowia-publikuje-statystyki]

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts