USA: Kolejne stany pną się w ponurym rankingu

/ Novel Coronavirus SARS-CoV-2/ Flickr/ NIH Image Galler/ Domena Publiczna CC0

  

W stanie Nowy Jork zmarło co najmniej 325 zakażonych koronawirusem – to największa liczba zgonów w USA. Coraz większe ogniska wirusa pojawiają się też w New Jersey, Luizjanie i Michigan. Władze tych stanów ostrzegają: „możliwe załamanie się systemu opieki zdrowotnej”.

Łącznie w Stanach Zjednoczonych zmarło już ponad 1000 osób z Covid-19. Początkowo najgorsza sytuacja panowała w stanie Waszyngton i Kalifornii. W ostatnich dniach największy dramat rozgrywa się jednak w stanie Nowy Jork, na który przypada prawie połowa zdiagnozowanych przypadków koronawirusa w USA.

Szybkie tempo wzrostu notuje się też w sąsiadującym z Nowym Jorkiem stanie New Jersey, gdzie zmarły dotychczas co najmniej 62 zakażone osoby. "Nie mamy środków. Trzeba działać z tym, co mamy" – mówi doktor Alexander Salerno ze szpitala w hrabstwie Essex.

Najszybszy wzrost zakażeń występuje w Luizjanie, która może stać się kolejnym amerykańskim epicentrum choroby – podała telewizja CNN. W stanie nad Zatoką Meksykańską - zgodnie z ostrzeżeniami gubernatora Johna Bela Edwardsa - wraz z początkiem kwietnia zabraknie respiratorów. Jeszcze na początku marca – jak odnotowują media - w Nowym Orleanie odbywały się tłumne imprezy.

Na niedobory sprzętu medycznego uskarżają się także lekarze z Michigan. System służby zdrowia w stanie nad Wielkimi Jeziorami jest na skraju załamania - brakuje łóżek szpitalnych, maseczek ochronnych oraz testów. Hotele i szkoły – tak jak w Kalifornii - przygotowywane są jako tymczasowe miejsca dla chorych.

"Washington Post" na swoim portalu pisze, że w USA "rynek zaopatrzenia medycznego pogrążył się w chaosie". Poszczególne stany rywalizują o sprzęt medyczny i środki ochronne, których ceny rosną. Gubernatorzy i lekarze wzywają prezydenta Donalda Trumpa do uruchomienia większego wsparcia federalnego. Chodzi zarówno o bezpośrednią pomoc dla szpitali, jak i łagodzenie gospodarczych skutków koronawirusa.

Na ratunek gospodarce USA Senat jednomyślnie przegłosował w środę pakiet stymulacyjny na czas epidemii. To największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii Stanów Zjednoczonych; media nazywają warty ponad 2 bln dolarów pakiet "mamucim". By pakiet wszedł w życie, konieczne jest poparcie go przez Izbę Reprezentantów oraz podpis prezydenta. Niższa izba głosować będzie nad ustawą w piątek. Trump już zapowiedział, że szybko ją podpisze.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Koronawirus coraz częściej dotyka młodych. „1/4 zakażeń w Polsce to osoby poniżej 30 roku życia”

Zdjęcie ilustracyjne / @GIS_gov

  

Dotychczas wydawało się że ludzie młodzi są w obliczu pandemii stosunkowo bezpieczni, rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej. - Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia - podał dziś wieczorem Główny Inspektorat Sanitarny. "Nie lekceważ zagrożenia" - apeluje GIS, przestrzegając przed narażaniem zdrowia i życia.

"Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia! Zastanów się, czy NAPRAWDĘ musisz wyjść z domu? Nie narażaj zdrowia i życia swojego i swoich bliskich. Nie lekceważ zagrożenia"

- podał na Twitterze Główny Inspektorat Sanitarny.

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę wieczorem, że liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 1862. W wyniku COVID-19 umarło 22 pacjentów. Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii.

[polecam:https://niezalezna.pl/319604-dwie-nowe-ofiary-koronawirusa-w-polsce-przybylo-kolejnych-91-przypadkow-zakazen]

W tym tygodniu również eksperci CBOS zwrócili uwagę, że apele o przestrzeganie ograniczeń dotyczących epidemii powinny być kierowane do ludzi młodych.

"Apele o przestrzeganie ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 powinny być adresowane do grup skłonnych do bagatelizowania niebezpieczeństw z nią związanych. A więc przede wszystkim do ludzi młodych (do 35. roku życia), którzy częściej niż inni lekceważyli wyjątkowość tej choroby, niespecjalnie bali się zarażenia"

- podało CBOS przytaczając badania z początku epidemii koronawirusa, gdy Polacy nie byli jeszcze w pełni przekonani o wyjątkowości choroby COVID-19.

[polecam:https://niezalezna.pl/319601-nowy-raport-o-koronawirusie-w-polsce-resort-zdrowia-publikuje-statystyki]

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts