Akcja pod Arsenałem

26 marca 1943 r. u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie w pobliżu budynku Arsenału członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego „Orszy”, dokonali udanej akcji odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara "Rudego".

Miejsce akcji ok. 1940 – ulica Długa. Po lewej stronie wypalony gmach Arsenału i Pasażu Simonsa

Moment uwolnienia „Rudego” opisywał Tadeusz Zawadzki „Zośka”, kwiecień 1943 r.

Gdy wszyscy więźniowie wysypali się na ulicę, z głębi wozu ukazał się Janek gramoląc się na czworakach przez ławki. Ogolona głowa, twarz zielono-żółta, zapadnięte policzki, olbrzymi siniec pod okiem, sine uszy. Wielkie oczy szeroko otwarte, patrzące na nas. Porwaliśmy go na ręce. Każde dotknięcie go przez nas wywoływało krzyk bólu”.

W akcji pod Arsenałem uwolniono 21 więźniów, wśród nich obok „Rudego” także Henryka Ostrowskiego „Heńka". Wzięło w niej udział 28 członków Szarych Szeregów. Po stronie polskiej w czasie akcji straty były następujące: jedna osoba aresztowana – Hubert Lenk „Hubert" (zakatowany następnie przez Gestapo) oraz dwie ciężko ranne: „Alek" i „Buzdygan. „Alek” i „Rudy” zmarli 30 marca 1943 r. 2 kwietnia w szpitalu zmarł „Buzdygan". Po stronie niemieckiej było czterech zabitych i dziewięciu rannych.

Następnego dnia po akcji, 27 marca, w odwecie Niemcy rozstrzelali na dziedzińcu więziennym Pawiaka 140 Polaków i Żydów.

 Źródło: pap.pl

 

#II wojna światowa #zbrodnie niemieckie #Szare Szeregi #Tadeusz Zawadzki Zośka #Janek Bytnar Rudy #Akcja pod Arsenałem

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo