Lider opozycji przewodniczącym Knesetu

zdjęcie ilustracyjne / krystianwin CC0

  

Benny Ganc, lider sojuszu Niebiesko-Biali, został dziś wybrany na przewodniczącego Knesetu, parlamentu Izraela i wezwał do utworzenia rządu jedności narodowej, który odpowie na nadzwyczajne wyzwania wynikające również z pandemii koronawirusa.

Ganc, główny rywal urzędującego premiera Benjamina Netanjahu, wykonał nieoczekiwany manewr, który może doprowadzić do utworzenia rządu z Netanjahu na czele - komentuje Reuters.

Poprzedni spiker Knesetu Juli Edelstein zrezygnował w środę ze stanowiska, aby nie zastosować się do postanowienia Sądu Najwyższego, nakazującego mu wyznaczenie głosowania w sprawie jego następcy.

W czwartek Ganc został wybrany na nowego spikera, jednak takie rozwiązanie poparła tylko część jego bloku Niebiesko-Białych, a wielu jego dotychczasowych sojuszników nie może zaakceptować sytuacji, która toruje Netanjahu drogę do zachowania funkcji premiera - relacjonuje Reuters.

Możliwe jest jednak, że decyzja Ganza umożliwia również rozwiązanie rotacyjne - zgodnie z którym funkcję premiera Ganc i Netanjahu obejmowaliby na zmianę. Bez uciekania się do takiego manewru Ganc miał niewielkie szanse na utworzenia własnego gabinetu - komentuje Reuters.

16 marca prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył misję sformowania nowego rządu właśnie Gancowi, ale lider Niebiesko-Białych nie zdołał zmontować koalicji dającej mu wystarczającą większość.

W ubiegłym tygodniu sprawujący tymczasowo urząd przewodniczącego Knesetu Edelstein zawiesił prace parlamentu, powołując się na przepisy ograniczające możliwość przemieszczania i gromadzenia się ludzi, wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa.

Ta decyzja uniemożliwiła wybór nowego, stałego spikera Knesetu. Powinien on zostać wyłoniony po wyborach parlamentarnych z 2 marca, które zmieniły układ sił w parlamencie.

Rządzący wraz ze swoimi sojusznikami Likud utracił większość i przeprowadzenie głosowania prawdopodobnie pozbawiłoby Edelsteina sprawowanego stanowiska. Mające większość w Knesecie siły opozycyjne wobec Likudu żądały zwołania posiedzenia i wybrania nowego spikera.

Edelstein sprawował swoje stanowisko przez siedem lat i jest pierwszym w historii Izraela spikerem Knesetu, który ustąpił z urzędu.

Niemożność wyłonienia silnej parlamentarnej większości to kolejna odsłona pogłębiającego się od blisko roku impasu politycznego w Izraelu, na który nakłada się kryzys związany z epidemią koronawirusa.

2 marca odbyły się trzecie w ciągu niespełna roku wybory parlamentarne; z braku oczywistego zwycięzcy głosowania u władzy cały czas pozostaje gabinet Netanjahu.

Premier został w listopadzie 2019 roku postawiony w stan oskarżenia w trzech sprawach dotyczących zarzutów korupcyjnych. Rozpoczęcie jego procesu zostało przełożone z 17 marca na 24 maja, ze względu na kryzys wywołany koronawirusem.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Sejm obradował nad Tarczą Antykryzysową. Poprawki opozycji w większości odrzucone

Elżbieta Witek / @KancelariaSejmu

  

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych, w tym poprawkę wprowadzającą cotygodniowe obowiązkowe badania na obecność koronawirusa dla personelu medycznego i pracowników placówek handlowych.

Sejm dziś głosował nad zaproponowanymi dzień wcześniej przez Senat dziesięcioma poprawkami do nowelizacji ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Posłowie poparli poprawkę zwalniającą lekarzy opiekujących się osobami zakażonymi koronawirusem z obowiązku przekazywania do powiatowego inspektora sanitarnego danych o wynikach leczenia. Zgodnie z nowymi przepisami dane te będzie przekazywała placówka lecznicza, w której lekarz sprawował opiekę nad pacjentem. Pozostałe przyjęte przez Sejm poprawki mają charakter doprecyzowujący i korygujący.

Sejm odrzucił natomiast poprawkę, która przewidywała, że personel podmiotów leczniczych, stacji sanitarno-epidemiologicznych, aptek, ratownicy medyczni i pracownicy placówek handlowych byliby obowiązkowo poddawani badaniu na obecność koronawirusa raz w tygodniu. Badania miały być finansowane z budżetu państwa.

Sejm nie zgodził się na to, aby pracownikom podmiotów leczniczych, w których leczeni są pacjenci zarażeni wirusem SARS-CoV-2, przyznać specjalny dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 50 proc. wynagrodzenia. Poparcia Sejmu nie uzyskała również poprawka, która – jak wskazał Senat – miała jednoznacznie potwierdzić możliwość wystawiania zwolnień lekarskich w ramach telemedycyny.

Posłowie odrzucili też m.in. poprawkę umożliwiającą prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia wydanie zarządzenia zmieniającego plan finansowy NFZ na 2020 r. w celu uwzględnienia podwyższenia wysokości punktu rozliczeniowego w ryczałcie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej o nie mniej niż 15 proc.

Po godz. 17 Sejm przerwał obrady. Izba wznowi obrady w piątek 3 kwietnia o godz. 10.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts