Górnicy oddali już 120 litrów krwi

/ Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Blisko 120 litrów krwi oddali już w tym roku górnicy z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie. Od wybuchu epidemii COVID-19 liczba krwiodawców zmniejszyła się w Polsce – zależnie od regionu – nawet czterokrotnie.

"Górnicy, którzy wykonują niezwykle ryzykowny zawód, doskonale rozumieją ideę dzielenia się krwią dla ratowania ludzkiego życia. Wiedzą, że w tym szczególnym okresie ważne jest odpowiedzialne zachowanie każdego z nas. Wszyscy bowiem koncentrujemy się dziś na tym, co najważniejsze, czyli ochronie zdrowia i życia" - powiedział dziś prezes Tauron Wydobycie Tomasz Cudny.

Górnicy tej spółki z zakładów Janina, Sobieski i Brzeszcze odpowiedzieli na apel szpitali na Śląsku i w Małopolsce, oddając w ostatnich tygodniach blisko 120 litrów krwi. Akcje zbiórek krwi przeprowadzone są przy wdrożeniu nadzwyczajnych procedur bezpieczeństwa i wielu działań prewencyjnych. W Zakładzie Górniczym Sobieski zebrano od początku roku już 47 litrów krwi, w ZG Janina – 40 litrów, a w ZG Brzeszcze – 32 litry.

- Stan epidemii koronawirusa wymaga od organizatorów akcji krwiodawstwa dodatkowej mobilizacji i zabezpieczeń. Górnicy doskonale wiedzą, jaką wartość dla ratowania ludzkiego życia ma krew, dlatego możemy liczyć na ich aktywny udział w tego typu zbiórkach

- podkreślił koordynator akcji z ramienia NSZZ "Solidarność" ZG Sobieski Dariusz Piechowicz.

Przy każdym z trzech zakładów górniczych Tauronu Wydobycie działają kluby honorowych dawców krwi. Tylko w ubiegłym roku górnicy w nich zrzeszeni oddali blisko 570 litrów krwi.

Kolejna zbiórka odbędzie się w piątek 27 marca w ZG Sobieski w Jaworznie. Zostanie przeprowadzona we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Farmaceutyczny potentat o leku na COVID-19. "Jeśli pomaga, przekażemy go za darmo"

/ pixabay.com/stevepb

  

Jeśli testy potwierdzą, że Resochin, lek przeciwko malarii zawierający chlorochinę, pomaga w walce z koronawirusem, Bayer zamierza “przekazać ten lek rządom za darmo” - poinformował szef koncernu Werner Baumann w czwartek w rozmowie z dziennikiem “Handelsblatt”.

- Istnieją wskazania, że w środowisku laboratoryjnym i w pierwszych testach klinicznych Resochin zmniejsza wiremię (obecność wirusów - PAP) - powiedział Baumann.

Dodał, że dane dotyczące skuteczności Resochinu w walce z Covid-19 pochodzą głównie z chińskich laboratoriów. Obecnie badania kliniczne stosowanego od ponad 80 lat leku na malarię prowadzi m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - poinformował.

Dopóki skuteczność nie zostanie potwierdzona, lek może mieć tylko zastosowanie w “terapiach próbnych”. W opinii szefa koncernu za użyciem leku przemawiają niskie koszty produkcji. Jeśli testy wykażą skuteczność Resochinu przeciwko koronawirusowi, to Bayer zamierza “przekazać ten lek rządom za darmo” - powiedział Baumann.

Poinformował też, że Bayer dostosowuje już linie produkcyjne w Europie do produkcji Resochinu i współpracuje z innymi firmami farmaceutycznymi, by środek “był dostępny w wystarczających ilościach na całym świecie”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts