„Zatajacie informacje!” - grzmi Nitras. Minister Szumowski odpowiada: „Trochę nie na miejscu”

/ YouTube/@Sejm

  

- Nic nie próbujemy zatajać, nikogo oszukiwać. W obecnej sytuacji, tak kłamliwe zarzuty są trochę nie na miejscu - to odpowiedź ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na zarzuty, jakie wobec rządzących sformułował podczas sejmowego wystąpienia poseł Sławomir Nitras. Polityk KO zarzucił władzy, że ta "zataja informacje o dostępności maseczek i testów".

Po godzinie 14.00 rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, który ma zająć się zmianami w regulaminie Izby, związanymi z pracami parlamentarzystów w warunkach epidemii koronawirusa. Gdy przyszedł czas na zadawanie pytań, Koalicję Obywatelską reprezentował poseł Sławomir Nitras. Bez cienia refleksji natychmiast uderzył w obóz rządzący.

- My się boimy, że już tu więcej się nie spotkamy w trakcie tego kryzysu. Nie dlatego, że jest niebezpiecznie, ale dlatego, że nie chcecie odpowiadać na pytania, nie chcecie dać ludziom informacji

- mówił już w pierwszych słowach poseł KO.

- Mówicie, że ilość maseczek to tajna informacja, tak samo jak ilość testów. Zamiast uspokoić ludzi, mówicie, że to tajne. Nie macie tego! My musimy o tym mówić! - przekonywał Nitras.

W trakcie wystąpienia polityka opozycji, o głos poprosił sam minister zdrowia Łukasz Szumowski. W kilku zdaniach obalił sformułowane przez Nitrasa zarzuty.

- Padły tutaj bardzo dziwne słowa, mówiące o tym, że kłamiemy, że zatajamy informacje o liczbie testów. Albo państwo nie słuchacie mediów, albo nie chcecie ich słuchać, albo wprowadzacie w błąd wszystkich Polaków

- rozpoczął Szumowski.

Przypomniał, że „o liczbie testów, które zostały rozdysponowane do wszystkich laboratoriów, mówi się od wielu dni”. - 100 tys., 200 tys., 500 tys., maseczki, testy, rękawiczki…. Myślę, że Polacy nas w tym zakresie ocenią - dodał.

Tłumaczył, że „100 tys. testów już poszło (do laboratoriów -red.), a kolejne 50 (tys. -red.) paskowych będzie wprowadzone jutro".

- Nic nie próbujemy zatajać, nikogo oszukiwać. W obecnej sytuacji, tak kłamliwe zarzuty są trochę nie na miejscu

- mówił minister zdrowia.

Ostatecznie na sali plenarnej znajduje się 41 posłów podzielonych proporcjonalnie na kluby i koła - 20 z PiS, 12 z KO, 4 z Lewicy, 3 z PSL, 1 z Konfederacji oraz 1 poseł niezrzeszony. Posłowie obecni na sali plenarnej zabierają głos podczas debaty, a jeśli ktoś wyrazi taką wolę - będzie mógł zabierać głos z miejsca, a nie z mównicy.

 Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Farmaceutyczny potentat o leku na COVID-19. "Jeśli pomaga, przekażemy go za darmo"

/ pixabay.com/stevepb

  

Jeśli testy potwierdzą, że Resochin, lek przeciwko malarii zawierający chlorochinę, pomaga w walce z koronawirusem, Bayer zamierza “przekazać ten lek rządom za darmo” - poinformował szef koncernu Werner Baumann w czwartek w rozmowie z dziennikiem “Handelsblatt”.

- Istnieją wskazania, że w środowisku laboratoryjnym i w pierwszych testach klinicznych Resochin zmniejsza wiremię (obecność wirusów - PAP) - powiedział Baumann.

Dodał, że dane dotyczące skuteczności Resochinu w walce z Covid-19 pochodzą głównie z chińskich laboratoriów. Obecnie badania kliniczne stosowanego od ponad 80 lat leku na malarię prowadzi m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - poinformował.

Dopóki skuteczność nie zostanie potwierdzona, lek może mieć tylko zastosowanie w “terapiach próbnych”. W opinii szefa koncernu za użyciem leku przemawiają niskie koszty produkcji. Jeśli testy wykażą skuteczność Resochinu przeciwko koronawirusowi, to Bayer zamierza “przekazać ten lek rządom za darmo” - powiedział Baumann.

Poinformował też, że Bayer dostosowuje już linie produkcyjne w Europie do produkcji Resochinu i współpracuje z innymi firmami farmaceutycznymi, by środek “był dostępny w wystarczających ilościach na całym świecie”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts