Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Na mównicę ruszyła Kidawa-Błońska i... „Oskarżam Was!”

Małgorzata Kidawa-Błońska / screen z transmisji TV

  

Po godzinie 14.00 rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, który ma zająć się zmianami w regulaminie Izby, związanymi z pracami parlamentarzystów w warunkach epidemii koronawirusa. Jako pierwsza na mównicy pojawiła się Małgorzata Kidawa-Błońska. I rozpoczęła festiwal oskarżeń. - Po prostu jesteście tchórzami - czytała z kartki, odnosząc się do rządzących.

Dziś posłowie będą pracowali w kilku salach. Posiedzenie miało się od razu odbyć w trybie zdalnym, jednak politycy Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji podnosili, że jest to sprzeczne z konstytucją.

Ostatecznie na sali plenarnej znajduje się 41 posłów podzielonych proporcjonalnie na kluby i koła - 20 z PiS, 12 z KO, 4 z Lewicy, 3 z PSL, 1 z Konfederacji oraz 1 poseł niezrzeszony. Posłowie obecni na sali plenarnej zabierają głos podczas debaty, a jeśli ktoś wyrazi taką wolę - będzie mógł zabierać głos z miejsca, a nie z mównicy.

Jako pierwsza na mównicę wyszła Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP. 

- Na podstawie regulaminu Sejmy (dokładnie tak powiedziała poseł KO - przyp. red.) zgłaszam wniosek formalny o przerwanie posiedzenia do czasu wprowadzenia do porządku obrad punktów obejmujących przeprowadzenia pierwszego, drugiego i trzeciego czytania trzech ustaw zgłoszonych przez Koalicję Obywatelską, w tym senacki projekt

- rozpoczęła Kidawa-Błońska.

Po czym przeszła do ofensywy...

- Mamy ustawy, na które czekają ludzie. Te ustawy są gotowe, możemy je zrobić tu i teraz. Zbyt dużo czasu straciliście, zróbmy to teraz. Wzywam rządzących tu na sali, siedzących w innych salach: nie przeszkadzajcie nam. Wiedzieliście o wielu rzeczach, byliście bezczynni,nie mówiliście nam prawdy. Teraz trzeba działać naprawdę bardzo szybko. Oskarżam Was! Wiedzieliście, manipulowaliście, wprowadziliście chaos. Po prostu jesteście tchórzami. Tysiące ludzi codziennie naraża swoje życie bez sprzętu ochronnego i nie ma wystarczającej liczby testów, a wy nie zrobiliście nic. Dlatego apeluję: zróbmy szybko te ustawy, na które czekają Polacy, bo one są naprawdę bardzo ważne. Każdy dzień na zwłokę oskarża Was

- powiedziała kandydatka PO dla prezydenta.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Farmaceutyczny potentat o leku na COVID-19. "Jeśli pomaga, przekażemy go za darmo"

/ pixabay.com/stevepb

  

Jeśli testy potwierdzą, że Resochin, lek przeciwko malarii zawierający chlorochinę, pomaga w walce z koronawirusem, Bayer zamierza “przekazać ten lek rządom za darmo” - poinformował szef koncernu Werner Baumann w czwartek w rozmowie z dziennikiem “Handelsblatt”.

- Istnieją wskazania, że w środowisku laboratoryjnym i w pierwszych testach klinicznych Resochin zmniejsza wiremię (obecność wirusów - PAP) - powiedział Baumann.

Dodał, że dane dotyczące skuteczności Resochinu w walce z Covid-19 pochodzą głównie z chińskich laboratoriów. Obecnie badania kliniczne stosowanego od ponad 80 lat leku na malarię prowadzi m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - poinformował.

Dopóki skuteczność nie zostanie potwierdzona, lek może mieć tylko zastosowanie w “terapiach próbnych”. W opinii szefa koncernu za użyciem leku przemawiają niskie koszty produkcji. Jeśli testy wykażą skuteczność Resochinu przeciwko koronawirusowi, to Bayer zamierza “przekazać ten lek rządom za darmo” - powiedział Baumann.

Poinformował też, że Bayer dostosowuje już linie produkcyjne w Europie do produkcji Resochinu i współpracuje z innymi firmami farmaceutycznymi, by środek “był dostępny w wystarczających ilościach na całym świecie”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts