W czwartek rano Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny poinformował o trzech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie. Wśród osób, u których zdiagnozowano COVID-19, jest żołnierz 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (7PBOT), który we wtorek wspólnie z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Gdyni sprawdzał, czy objęci obowiązkiem kwarantanny przestrzegają jej zasad.

"24 marca jeden z naszych żołnierzy wspólnie z policjantami kontrolował, czy osoby mieszkające w Gdyni przestrzegają zasad kwarantanny. Podczas służby poczuł się gorzej. Żołnierz został odizolowany i skierowany do lekarza. Pobrano od niego od wymaz do badania na obecność koronawirusa. Niestety okazało, że jest nosicielem wirusa Sars-cov-2"

- powiedział rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak.

36 żołnierzy z jednostki wojskowej w Gdyni-Babich Dołach, którzy w ostatnim czasie mieli kontakt z zakażonym mężczyzną, zostało poddanych zbiorowej kwarantannie.

"Miejmy świadomość tego, że oprócz służby zdrowia, działania na pierwszej linii wykonują również służby mundurowe, m.in. policjanci, żołnierze, Straż Graniczna. Możliwość zakażenia jest wpisana w ryzyko podejmowanych przez nas działań. My się z tym liczymy i stosujemy daleko idące środki zapobiegawcze, natomiast mamy świadomość, że takie sytuacje będą się zdarzały"

- powiedział ppłk Pietrzak.

Kwarantanną objęto również 12 policjantów z Komisariatu Policji Gdynia Redłowo, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym mężczyzną.

"Kiedy otrzymaliśmy informację, że wynik testu żołnierza WOT jest pozytywny, przeanalizowaliśmy jeszcze raz, którzy z naszych funkcjonariuszy mieli z nim styczność. Aktualnie na kwarantannie domowej przebywa 12 policjantów"

- powiedział naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdyni asp. sztab. Jarosław Biały.

Poinformował też, że budynek komisariatu i wszystkie pomieszczenia, w których przybywał zakażony koronawirusem żołnierz, zostały zdezynfekowane już we wtorek wieczorem. Odkażony został również radiowóz, którym się przemieszczał.

Łącznie w województwie pomorskim odnotowano do tej pory 25 przypadków zachorowań na COVID-19.