Co czeka polską energetykę w kontekście zmian w polityce klimatyczno-energetycznej UE

Michał Kurtyka, / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Przyszłość Polski w kontekście zmieniającej się polityki klimatyczno-energetycznej to jeden z głównych tematów konferencji „Nowy ład polskiej energetyki – szanse i zagrożenia transformacji”, w której uczestniczył minister klimatu, Michał Kurtyka.

Otwierając konferencję minister podkreślił, że zmieniając polską energetykę należy zmienić myślenie o niej. Ważnym elementem transformacji energetycznej jest udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, który byłby uzupełniany niskoemisyjnymi źródłami w energetyce konwencjonalnej. Także rozwój magazynowania energii, sieci dystrybucyjnych oraz narzędzi zapewniających elastyczną pracę systemu elektroenergetycznego jest kluczem do zmiany struktury rynku energetycznego od pionowej do poziomej tj. rozproszonej.

– Nowy ład polskiej energetyki chcemy zbudować m.in. dzięki większemu wykorzystaniu lokalnych możliwości i zaangażowania. Mówiąc o wymiarze lokalnym, naszą uwagę koncentrujemy na rozwoju energetyki rozproszonej. Prosumenci energii odnawialnej, klastry energii czy spółdzielnie energetyczne to podmioty na rynku energii, które rozwijać się będą coraz bardziej dynamicznie, zyskując większe znaczenie w obszarze rynkowym

– powiedział minister klimatu Michał Kurtyka.

Szef resortu klimatu wskazał, że rozwój elektromobilności i niskoemisyjnego transportu publicznego skutkować będzie zmniejszeniem emisji z transportu – jednego z sektorów generujących zjawisko smogu. E-mobility staje się również częścią nowoczesnej energetyki.

Minister Michał Kurtyka przypomniał, że sprawiedliwa i odpowiedzialna przemiana będzie wymagała czasu – nie chodzi o radykalne zmiany, ale o stopniowe, metodyczne ich wprowadzanie, z uwzględnieniem szerokiego czynnika społecznego.

– Stoimy przed wyzwaniem wdrożenia nowego systemu elektroenergetycznego opartego na zeroemisyjności. Przed nami także wdrażanie dużych inwestycji, które diametralnie zmienią strukturę krajowego bilansu wytwarzania energii i znacząco wpłyną na ograniczenie oddziaływania sektora energetycznego na środowisko

– podsumował minister Michał Kurtyka.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...


Dwie nowe ofiary koronawirusa w Polsce. Przybyło kolejnych 91 przypadków zakażeń

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w niedzielę przybyło w Polsce 91 nowych przypadków koronawirusa. Obecnie łącznie są 1862 osoby hospitalizowane. Kolejne dwie osoby zmarły, co daje liczbę już 22 ofiar śmiertelnych.

Wcześniejsze informacje przekazane przez resort zdrowia mówiły o tym, ze testy laboratoryjne potwierdziły 54 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie zakażenie wykryto u 1771 osób. Z powodu koronawirusa zmarła wtedy dwudziesta osoba - 82-letni pacjent szpitala w Raciborzu, który miał choroby współistniejące.

Łącznie do tej pory zakażenie koronawirusem wykryto u 1862 osób, zmarły 22 osoby.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą: 40 osób z woj. mazowieckiego, 20 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. wielkopolskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. pomorskiego oraz po 1 osobie z woj. podlaskiego, zachodniopomorskiego i świętokrzyskiego.

Ministerstwo poinformowało również o śmierci dwóch kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 72-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach i 89-letni mężczyzna ze szpitala w Myślenicach. Obaj mieli współistniejące choroby

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts