Złamali zasady kwarantanny, bo... chcieli umyć samochody

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Osoby poddawane kwarantannie muszą bezwzględnie pozostawać w miejscu wyznaczonym. Dwóch gorzowian miało jednak inne plany – postanowili posprzątać swoje auta. - Teraz poniosą konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania - poinformował dziś Maciej Kimet z zespołu prasowego lubuskiej policji.

- Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny skierowane zostaną wobec nich wnioski o ukaranie do sądu

– zapowiedział Kimet.

Kimet przypomniał, że policjanci wspólnie z funkcjonariuszami innych służb podejmują wzmożone działania w walce z pandemią koronawirusa, m.in. codziennie sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do odbycia kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek.

Stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych ma na celu maksymalne ograniczenie rozprzestrzeniania się groźnego wirusa.

Wczoraj do gorzowskiej policji dotarła informacja, że dwaj mężczyźni poddani kwarantannie nie stosują do niej; wyszli na ogólnodostępne podwórko przed domem i zaczęli sprzątać swoje samochody.

- Gdy policjanci dotarli na miejsce, poinformowali ich, że obowiązek pozostania w kwarantannie nie pozwala na jakiekolwiek wyjście z domu – zwłaszcza z tak błahego powodu, jak odkurzanie i kosmetyka auta. Mężczyźni tłumaczyli się nie wiedzieli, że nie mogą wyjść z domu na podwórko

 – powiedział Kimet.

Według danych policji, w województwie lubuskim na obowiązkowej kwarantannie przebywa 2920 osób. Policjanci odnotowali dotąd 189 przypadków jej łamania.

Komenda Główna Policji przekazała w czwartek rano, że ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali 115 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W ponad 400 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania.

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii rząd kilka dni temu podwyższył kary za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny z 5 tys. do 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizm śledzenia, czy dana osoba przebywa w domu.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Hiszpania: stan zagrożenia epidemicznego przedłużony

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/iXimus

  

Rząd Pedra Sancheza przedłuży do 26 kwietnia obowiązywanie w Hiszpanii stanu zagrożenia epidemicznego z powodu licznych zgonów i zakażeń koronawirusem. W efekcie epidemii w kraju tym zmarło dotychczas ponad 11,7 tys. osób, a zainfekowanych zostało ponad 124 tys.

Choć informacja o wydłużeniu stanu zagrożenia o dwa tygodnie zostanie przekazana obywatelom dopiero w wieczornym wystąpieniu premiera, ale z informacji przekazywanych na twitterze przez członków rządu i opozycji, wynika, że decyzja w tej sprawie zapadła już w piątek. W sobotę o wydłużeniu stanu zagrożenia premier poinformował m.in. premierów rządów hiszpańskich wspólnot autonomicznych oraz liderów ugrupowań parlamentarnych.

Szef największej opozycyjnej Partii Ludowej (PP) Pablo Casado przypomniał, że konieczne jest jeszcze głosowanie w parlamencie nad wydłużeniem stanu zagrożenia. Zapewnił, że jego ugrupowanie poprze w tej kwestii rząd.

"Sanchez zadzwonił do mnie informując o wydłużeniu stanu zagrożenia (...). Powiedziałem mu, że PP wspiera działania skierowane na walkę z epidemią”

- napisał Casado na twitterze.

Na mocy przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego, wprowadzonych w Hiszpanii 15 marca, z domów mogą wychodzić jedynie osoby udające się do pracy, sklepu, apteki lub banku. Dozwolony jest też krótki spacer z psem.

Od poniedziałku rząd zobowiązał do pozostania w domach również pracowników instytucji i firm, których działalność nie jest niezbędna dla funkcjonowania państwa. Restrykcje te mają obowiązywać do 9 kwietnia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts