Koronawirus zabił legendę Broadwayu

zdjęcie ilustracyjne, / youtube.com/printscreen

  

Na Florydzie zmarł z powodu komplikacji związanych z koronawirusem nazywany legendą Broadwayu amerykański dramaturg Terrence McNally. Miał 81 lat.

McNally był zdobywcą prestiżowych nagród teatralnych Tony za libretta do musicali "Ragtime" oraz "Pocałunek kobiety pająka". Dwie kolejne otrzymał za sztuki "Love! Valour! Compassion!" oraz "Master Class".

Znany z poczucia humoru pisarz, odbierając w czerwcu minionego roku honorową nagrodę Tony za całokształt twórczości, rozpoczął swoje wystąpienie słowami: "życiowe osiągnięcie – ani moment za wcześnie".

Dziennik "Los Angeles Times" portretował jego twórczość jako "być może najważniejszy komiczny głos w teatrze od czasów Neila Simona". Sam autor powiadał, że śmiech był dla niego największym narzędziem przetrwania, jakie kiedykolwiek wymyślono, w tym przeciw ksenofobii której doświadczał.

McNally podkreślał rolę muzyki w jego życiu i twórczości. "Kiedy nie słyszę muzyki podczas pracy, często myślę o takiej, która mnie porusza" – pisał w wstępie do "Love! Valour! Compassion!".

W dorobku twórcy znajdują się dziesiątki utworów, m.in. musicale "Anastasia", "The Full Monty" oraz sztuki "Frankie i Johnny" i "The Lisbon Traviata".

Niektórzy krytycy zaliczali do słabości autora nadużywanie sentymentalizmu. Wskazywali, że jego utwory mogą być nieco niemodne. Podkreślali jednak, że jego twórczość przetrwa ze względu na "humanizm, życiodajny śmiech i niepowstrzymaną miłość do teatru".

Aktor George Takei po śmierci dramaturga tweetował:

"Terrence McNally był legendą wśród legend na Broadwayu. Jeśli jesteś aktorem, istnieje duża szansa, że grałeś w jednym z jego utworów. Jeśli jeszcze nie, z pewnością zrobisz to w swojej karierze, był tak płodny i utalentowany".

Publicysta Matt Polk wyjaśnił w rozmowie z CNN, że dramaturg, który zmarł 24 marca był wcześniej chory na raka płuc. Cierpiał też na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...


Ważny komunikat Izby Aptekarskiej: Nie ma powodu robić zapasów leków „na wszelki wypadek”

/ Pexels; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Naczelna Izba Aptekarska odpowiada na podany w sensacyjnym tonie artykuł Onetu zatytułowany„Czy w Polsce zabraknie leków”. Tomasz Leleno, rzecznik Izby zapewnia, że apteki dysponują zapasami leków na najbliższe miesiące. Nie ma więc realnego zagrożenia ani powodu, dla którego pacjenci powinni robić zakupy „na wszelki wypadek” - tłumaczy.

Obecnie #apteki dysponują odpowiednimi zapasami #leki na najbliższe miesiące. Nie ma więc realnego zagrożenia ani powodu, dla którego #pacjenci powinni robić zakupy „na wszelki wypadek”.
- napisał na Twitterze Leleno.
 

O to, by pacjenci nie kupowali leków na zapas apelował niedawno samorząd lekarski. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja prosił, by społeczeństwo nie gromadziło dużych zapasów leków na wszelki wypadek czy na później.

Nie wykupujcie w aptekach leków na zapas w ilościach, które starczą na rok czy dwa. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe nie chronią przez zakażeniem wirusowym i nie należy ich przyjmować „na wszelki wypadek”.
- podkreślił prezes NRL.

Zaapelował też, by nie robić nadmiernych zapasów leków, które przyjmują osoby przewlekle chore. Matyja wyjaśnił, że nawet kilkutygodniowe wzmożenie zakupów leków może spowodować przerwanie łańcucha dostaw i spowodowanie kryzysu dostępności do produktów leczniczych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts