Gdzie się wyspowiadać w czasach pandemii? Ten ksiądz wpadł na pewien pomysł

/ jacksondavid

  

W związku z pandemią koronawirusa nie tylko państwo, ale i Kościół musi działać na wyjątkowych zasadach. Dotyczy to m.in. uczestnictwa we Mszach świętych czy samego sakramentu pojednania. Dlatego też, chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza nim. Na pomysł, jak wyspowiadać wiernych bez konieczności bezpośredniego kontaktu, wpadł pewien kapłan, który oferuje... "spowiedź drive".

Nowe obostrzenia wprowadzane przez rząd w znaczący sposób wpłynie na organizację mszy świętych i obrzędów liturgicznych. - Ograniczamy liczbę osób uczestniczący do pięciu, nie licząc osób te obrzędy sprawujących - powiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Dotychczas obowiązywało ograniczenia liczebności zgromadzeń do 50 osób.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, w wydanym komunikacie prosi o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

Abp Gądecki jednocześnie zachęca wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji medialnych, zwłaszcza w niedziele oraz podczas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy.

A co ze spowiedzią? W wytycznych Prezydium KEP czytamy:

Zachęcamy biskupów diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej.

Zaznaczono w nich również, że chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza nim.

Dlatego w obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa – zaznaczyło Prezydium.

Biskupi przypomnieli, aby unikać wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pojednania: nie wolno w nieuprawniony sposób udzielać rozgrzeszenia ogólnego, nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub internet. Zakazana jest publiczna spowiedź z indywidualnych grzechów.

Tymczasem na pomysł, jak wyspowiadać wiernych bez konieczności bezpośredniego kontaktu, wpadł ksiądz Adam Pawłowski, który w podpoznańskim Rogalinie organizuje... "spowiedź drive".

Kapłan będzie siedział w swoim samochodzie, a spowiednicy będą po kolei podjeżdżać swoimi. Wszystko będzie się odbywać na parkingu przy rogalińskiej parafii.

W związku z szukaniem sposobu na spowiedź przed świętami i w związku z epidemią koronawirusa, zainspirowałem się pomysłem kapłanów z USA. Tam jest taki mobilny konfesjonał, gdzie kapłan czeka, a spowiednicy podjeżdżają samochodem i mogą się wyspowiadać. Taka możliwość będzie też w Rogalinie. Ja będę czekał w swoim samochodzie po stronie pasażera, a spowiednik podjedzie do wyznaczonego miejsca

- mówi ksiądz Pawłowski.

Spowiedź drive rusza już dziś!

 

 Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, radiopoznan.fm

Tagi

Wczytuję komentarze...


Ważny krok w wykrywaniu koronawirusa. Testy dla wszystkich pacjentów i personelu medycznego!

  

Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 - poinformował dziś Narodowy Fundusz Zdrowia. Taką możliwość wprowadza podpisana dziś nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ Adama Niedzielskiego dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Dotychczasowe przepisy przewidywały, że NFZ rozlicza wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą.

Dzięki wprowadzonym zmianom, testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów (np. w szpitalu jednoimiennym) i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem.

- To fundamentalna zmiana

 – podkreśla prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski.

[polecam:https://niezalezna.pl/320982-czy-terapia-innowacyjna-zastosowana-w-lublinie-pomoze-chorym-daje-bardzo-dobry-efekt]

- Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w naszym kraju

 – dodaje.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 72 901 próbek – poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 5,9 tys. testów – podał resort.

[polecam:https://niezalezna.pl/321067-szumowski-nic-nie-wskazuje-na-to-zeby-epidemia-miala-wygasnac-w-najblizszych-tygodniach]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts