Tę Wielkanoc spędzimy w samotności? Resort: To bardzo przykre ale - być może - konieczne

/ congerdesign

  

- Jeśli chcemy, by epidemia trwała jak najkrócej i miała jak najmniejsze skutki dla nas wszystkich, to powinniśmy stosować się do ograniczeń – podkreśla wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. "Tegoroczna Wielkanoc będzie inna niż ta, do jakiej przywykliśmy" - ocenia. - To bardzo przykre, ale to bardzo wyjątkowy czas bo od tego, czy nie będziemy wychodzili z domu naprawdę wiele zależy.

Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Do 11 kwietnia włącznie nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi.

"Jeśli chcemy, by epidemia trwała jak najkrócej i miała jak najmniejsze skutki dla nas wszystkich, to powinniśmy stosować się do ograniczeń"

– zaznaczył Kraska, który był gościem Sygnałów Dnia w Polskim Radiu.

Konieczne jest, jak mówił, m.in. ograniczenie kontaktów towarzyskich. Wskazał, że jeśli kontaktujemy się z rodzicami, by dostarczyć im zakupy i leki, to jest to właściwe, ale jeśli planujemy odwiedziny i rodzinne spotkanie, to należy z tego zrezygnować.

"Dajmy im (rodzicom - przyp. red.) szansę, żebyśmy mogli spotkać się z nimi za jakiś czas, żebyśmy za rok mogli spędzić razem święta wielkanocne"

– powiedział Kraska.

"Zachowajmy wstrzemięźliwość, a to nam się wszystkim opłaci"

- dodał.

Pytany, czy trzypokoleniowa rodzina będzie mogła spotkać się na Wielkanoc, wiceminister wskazał, że jest do świąt jeszcze trochę czasu, ale wyraził przekonanie, że tegoroczne święta będą inne te, do których się przyzwyczailiśmy.

"Myślę, że w tym roku będzie troszkę inaczej. (…) Myślę, że będziemy musieli sami w jakiś sposób te święta spędzić. To bardzo przykre, ale to bardzo wyjątkowy czas bo od tego, czy nie będziemy wychodzili z domu naprawdę wiele zależy"

– zaznaczył. Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Włoskie władze wydały nowe zalecenia. Dozwolony spacer rodzica z dziećmi w czasach epidemii

/ mattthlewafflecat

  

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Włoch w nowym okólniku, wydanym we wtorek, zgodziło się na spacery jednego rodzica z małoletnimi dziećmi w czasach epidemii koronawirusa. Takie wyjścia dozwolone są jednak tylko w pobliżu domu.

„Pozwólcie dzieciom iść na spacer” - te apele rodziców powtarzały media, zwracając uwagę na konieczność umożliwienia najmłodszym wyjścia choćby na krótki spacer w tygodniach obowiązywania zakazu opuszczania domu bez uzasadnionego powodu.

Polemikę na tym tle wywołało zdarzenie z Florencji, gdzie wymierzono pierwszą we Włoszech karę w wysokości 400 euro ojcu, który wyszedł na spacer z 4-letnim synem, jadącym na rowerze.

MSW Włoch w nowym rozporządzeniu rozesłanym do lokalnych władz wyjaśniło, że dozwolone jest wyjście tylko jednego rodzica z małoletnimi dziećmi, a taki spacer traktowany jest jako aktywność ruchowa na świeżym powietrzu. Musi jednak, zastrzeżono, odbywać się ona w sąsiedztwie miejsca zamieszkania.

Z najnowszych danych docierających z Włoch wynika, że 837 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby we Włoszech. Liczba zmarłych od początku kryzysu w lutym wzrosła do 12428. Obecnie we Włoszech zakażonych wirusem jest ponad 77 tysięcy ludzi. Od poniedziałku zanotowano wzrost o 2107 przypadków.

[polecam:https://niezalezna.pl/320024-wlochy-osiagnely-szczyt-zakazen-specjalisci-teraz-liczba-chorych-powinna-sie-zmniejszac]

Pojawiają się jednak i pozytywne informacje. Z najnowszych danych wynika, że wyleczonych dotąd zostało już 15,7 tysięcy chorych.

[polecam:https://niezalezna.pl/320010-wlochy-nie-zyje-juz-66-lekarzy]

Wcześniej w ciągu dnia informowano, że Włochy weszły w fazę szczytu zakażeń. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts