Prezydent Andrzej Duda poinformował wczoraj, że we wtorek odbyła się jego rozmowa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, która dotyczyła m.in. sytuacji Polski ws. epidemii koronawirusa.

- Pan prezydent poinformował mnie także jak wygląda sytuacja w Chinach. Pogratulowałem tego, że w dużym stopniu udało się zapanować nad epidemią i że Chiny powoli, ale konsekwentnie, mogą wracać do pracy i dzięki temu, że m.in. mogą wracać do pracy, będzie możliwe także to, żebyśmy mogli kupić w Chinach ten potrzebny nam sprzęt

- mówił prezydent.

Zaznaczył, że Chiny produkują obecnie sprzęt medyczny w ogromnej ilości.

- Pan prezydent powiedział, że mamy tutaj, jako Polska, zielone światło, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane. Już jutro pierwszy samolot z Chin wyląduje z tym właśnie wyposażeniem, w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów

 - powiedział Andrzej Duda.

Dziś Krzysztof Szczerski napisał na Twitterze, że z Pekinu i Szanghaju wystartowały samoloty z zakupionym przez Polskę sprzętem. W naszym kraju spodziewane są jeszcze dziś. 

Jak zaznaczył szef Gabinetu Prezydenta RP, w najbliższych dniach z Chin do Polski przylecą jeszcze dwa takie transporty. "Na początek" - dodał Szczerski.