Trzynastki będą wypłacone w kwietniu. Rządowe wsparcie dla emerytów i rencistów zgodnie z planem

/ Photo Mix; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Mimo problemów związanych z epidemią COVID-19 dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, czyli tzw. trzynastka, trafi do wszystkich uprawnionych emerytów i rencistów razem z kwietniowymi świadczeniami – zapewniły Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Poczta Polska.

Pomimo wielu problemów społeczno-gospodarczych, które w związku z koronawirusem dotykają nasz kraj i cały świat, polscy emeryci i renciści mogą spać spokojnie, przynajmniej jeśli chodzi o należne im z budżetu państwa świadczenia.

Renty i emerytury będą wypłacane terminowo. Dotyczy to także dodatkowego świadczenia, czyli tzw. trzynastek. Emeryci i renciści nie mają się czego obawiać.
- poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jak wyjaśniła, trzynastki będą przyznawane z urzędu, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

Trzynaste emerytury mają być wypłacane w transzach – dokładnie tak, jak co miesiąc dokonywał tego ZUS. Pieniądze będą wypłacane w standardowych terminach: 1., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. Kwota trzynastki zostanie dodana do przelewów standardowej emerytury. Podobnie będzie w przypadku świadczeń dostarczanych w gotówce – ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniem głównym.

Poczta Polska zapewnia, że doręczy wszystkie emerytury na czas. W wypadku wypłat świadczeń dla osób objętych kwarantanną wprowadzono szczególne procedury. Emerytury będą komisyjnie przygotowane i umieszczane w bezpiecznych kopertach, które następnie będą doręczane pod wskazany adres z zastosowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Świadczenia obejmą ok. 9 mln osób. Przysługują uprawnionym m.in. do emerytury i renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), a także rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile 31 marca będą mieć prawo do jednego z tych świadczeń.

Kwota świadczenia dla każdego jest taka sama i wynosi 1,2 tys. zł brutto. W większości przypadków po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej do wypłaty pozostanie 981 zł. Trzynastki nie podlegają egzekucjom komorniczym, więc o środki z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Pieniądze te będą miały specjalny identyfikator, dzięki czemu nie zostaną zajęte przez komornika.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...


Koronawirus coraz częściej dotyka młodych. „1/4 zakażeń w Polsce to osoby poniżej 30 roku życia”

Zdjęcie ilustracyjne / @GIS_gov

  

Dotychczas wydawało się że ludzie młodzi są w obliczu pandemii stosunkowo bezpieczni, rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej. - Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia - podał dziś wieczorem Główny Inspektorat Sanitarny. "Nie lekceważ zagrożenia" - apeluje GIS, przestrzegając przed narażaniem zdrowia i życia.

"Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia! Zastanów się, czy NAPRAWDĘ musisz wyjść z domu? Nie narażaj zdrowia i życia swojego i swoich bliskich. Nie lekceważ zagrożenia"

- podał na Twitterze Główny Inspektorat Sanitarny.

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę wieczorem, że liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 1862. W wyniku COVID-19 umarło 22 pacjentów. Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii.

[polecam:https://niezalezna.pl/319604-dwie-nowe-ofiary-koronawirusa-w-polsce-przybylo-kolejnych-91-przypadkow-zakazen]

W tym tygodniu również eksperci CBOS zwrócili uwagę, że apele o przestrzeganie ograniczeń dotyczących epidemii powinny być kierowane do ludzi młodych.

"Apele o przestrzeganie ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 powinny być adresowane do grup skłonnych do bagatelizowania niebezpieczeństw z nią związanych. A więc przede wszystkim do ludzi młodych (do 35. roku życia), którzy częściej niż inni lekceważyli wyjątkowość tej choroby, niespecjalnie bali się zarażenia"

- podało CBOS przytaczając badania z początku epidemii koronawirusa, gdy Polacy nie byli jeszcze w pełni przekonani o wyjątkowości choroby COVID-19.

[polecam:https://niezalezna.pl/319601-nowy-raport-o-koronawirusie-w-polsce-resort-zdrowia-publikuje-statystyki]

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts