Zawierzenie Polski w duchowej łączności z Fatimą

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi w wieczornej modlitwie, która odbyła się w duchowej łączności z sanktuarium Matki Bożej w Fatimie.

pixabay.com/pcdazero

Abp Gądecki podkreślił, że poprosił kard. Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, który dokonał się w sanktuarium Matki Bożej w Fatimie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Przewodniczący KEP prosił "o włączenie się w modlitwę w intencji ustania epidemii, osób chorych, służb medycznych i sanitarnych oraz za zmarłych i ich rodziny. Jednocześnie zachęca do pomocy osobom potrzebującym" – zaznaczył rzecznik episkopatu Polski.

Publikujemy pełny tekst aktu zawierzenia:

„Najświętsze Serce Jezusa, Lekarzu ludzkich dusz, Synu umiłowany, miłosierne Oblicze Ojca! Kościół pielgrzymujący na ziemi, Twój lud żyjący w Polsce, w Europie i na całym świecie, spogląda na ranę w Twym otwartym boku, źródło naszego zbawienia i błaga: w tej wyjątkowej godzinie pełnej cierpienia wspomagaj Twój Kościół, bądź natchnieniem dla rządzących narodami, wsłuchuj się w głosy ubogich i cierpiących, wspieraj pokornych i uciśnionych, uzdrawiaj chorych i grzeszników, podnoś na duchu przygnębionych i zniechęconych, przywracaj wolność jeńcom i więźniom i wybaw nas od pandemii, która nas dotyka.

Najświętsze Serce Jezusa, Lekarzu ludzkich dusz, wyniesiony na wyżyny Krzyża, dotknięty przez ucznia w Wieczerniku! Kościół pielgrzymujący na ziemi, Twój lud żyjący w Polsce widzi w Tobie obraz czułego uścisku Ojca wobec ludzkości. Ten uścisk pragniemy – w Duchu Miłości – przekazać sobie nawzajem, jak to poleciłeś uczniom przy umywaniu nóg, i błagamy: w tej wyjątkowej godzinie pełnej cierpienia, wspieraj dzieci, osoby starsze i najsłabszych, pocieszaj lekarzy, pielęgniarki, pracowników służby zdrowia i opiekunów-wolontariuszy, umacniaj rodziny i wzmacniaj w nas poczucie obywatelskiej powinności i solidarności, bądź światłem dla umierających, powitaj umarłych w swoim Królestwie, chroń nas od wszelkiego zła i wybaw nas od pandemii, która nas dotyka.

Najświętsze Serce Jezusa, Lekarzu ludzkich dusz, Synu Przenajświętszej Dziewicy Maryi! Przez Serce Twej Matki, której oddajemy Kościół pielgrzymujący na ziemi, narody Polski i tak wielu innych krajów, które od wieków są Twoje, prosimy dziś, abyś przyjął zawierzenie Twojego Kościoła. Poświęcając się Twojemu Najświętszemu Sercu, Kościół oddaje się pod opiekę Niepokalanego Serca Maryi ukształtowanego w świetle Twojej paschy, a w Fatimie objawionego trojgu dzieciom jako ucieczka i droga prowadząca do Twojego Serca.

Przenajświętsza Dziewico Maryjo, Pani Różańcowa z Fatimy. Bądź uzdrowieniem Chorych i Ucieczką dla uczniów Chrystusa, zrodzonych pod Krzyżem Jego miłości.

Niepokalane Serce Maryi, któremu się zawierzamy: w tej wyjątkowej godzinie pełnej cierpienia, przyjmij tych, którzy odchodzą, dodawaj otuchy tym, którzy się Tobie poświęcają, odnów wszechświat i ludzkość. Amen”.

 


W Fatimie biskupi Portugalii i Hiszpanii powierzyli swoje kraje opiece Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Uroczystość w portugalskim sanktuarium odbyła się w związku z nasilającą się na Półwyspie Iberyjskim epidemią koronawirusa. Przed pierwszą w historii uroczystością przeprowadzoną wspólnie przez episkopaty obu krajów w fatimskiej bazylice odmówiony został różaniec w sześciu językach, m.in. po polsku.

Przewodzący wieczornej modlitwie arcybiskup diecezji Leiria-Fatima kardynał Antonio Marto przypomniał, że uroczystość musi odbywać się za zamkniętymi drzwiami.

“Prosimy Cię, uwolnij nas od pandemii, której doświadczamy”

- wezwał Opatrzność kardynał Marto na zakończenie uroczystości.

Hiszpańscy biskupi, którzy poprosili władze portugalskiego Kościoła o możliwość wspólnego zawierzenia obu państw, brali udział w fatimskiej uroczystości za pośrednictwem transmisji telewizyjnej. Od kilku dni ruch między tymi krajami jest wstrzymany.

Rektor sanktuarium w Fatimie ks. Joao Cabecinhas poinformował, że solidarność z biskupami Portugalii i Hiszpanii w związku z uroczystością zawierzenia swoich krajów opiece Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi wyraziło też ponad 20 episkopatów.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Fatima #koronawirus #abp stanisław gądecki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo