Zmiany na przejściach granicznych. Tam również obowiązuje zakaz gromadzenia osób

zdjęcie ilustracyjne / geralt CC0

  

Polska przedłużyła kontrolę na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją do 13 kwietnia. Wprowadzone zostaną także nowe zasady dotyczące osób, które z powodu zatrudnienia w innym kraju, regularnie przekraczały polską granicę - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa roześle do wszystkich mieszkańców Polski SMS z informacją o nowych zasadach bezpieczeństwa.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński wyjaśnił w środę, że przedłużenie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej do 13 kwietnia nie wpływa na transport towarów. „Zamknięcie granic nie oznacza zamknięcia na przepływ towarów. Tu nie ma żadnych ograniczeń. Wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju i handlu, płynnie przekraczają granice” – powiedział minister. „Kierowcy samochodów ciężarowych są zwolnieni z kwarantanny” – podkreślił z kolei komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Obowiązkowa kwarantanna także dla osób powracających z pracy za granicą.

MSWiA przekazało, że nowe obostrzenia dotyczą natomiast osób, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju regularnie przekraczały polską granicę. Do tej pory ­- w drodze do pracy i z pracy - osoby te mogły przekraczać granicę i nie były objęte kwarantanną. Zgodnie z nowymi regulacjami od 27 marca 2020 r. (piątek, godz. 00:00) zostaną one po znalezieniu się na terenie Polski objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Dwudniowe odsunięcie w czasie obowiązywania nowych regulacji ma dać tym osobom czas na ustabilizowanie sytuacji zawodowej. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

Policja będzie egzekwować zakaz gromadzenia się osób.

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że w związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez ministra zdrowia (dotyczącymi m.in. zakazu przebywania w przestrzeni publicznej grupy składającej się z więcej niż dwóch osób np. zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań) policjanci będą początkowo prowadzili przede wszystkim intensywną akcję informacyjno-edukacyjną. Jak zaznaczył szef MSWiA, celem nadrzędnym jest zwalczenie problemu rozprzestrzeniania się koronawirusa, a nie karanie mieszkańców. „Musimy razem, w ogromnym poczuciu dyscypliny społecznej, osiągnąć ten cel” – powiedział. „Te zadania i całą służbę traktujemy jako służbę dla ludzi, a nie przeciwko ludziom” – dodał gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. Policjanci będą również kontrolować, czy komunikacja miejska nie jest przepełniona. Sprawdzą, czy zgodnie z nowymi zasadami w autobusie, tramwaju lub metrze zajęta jest maksymalnie połowa miejsc siedzących. Funkcjonariusze współpracują w tym zakresie z władzami samorządowymi.

Funkcjonariusze kontrolują osoby objęte kwarantanną.

Podkreślono również, że tylko podczas ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 100 tys. osób objętych kwarantanną. Zaledwie w 380 przypadkach (poniżej pół procentu ogółu) stwierdzono nieuzasadnioną nieobecność. „Te osoby poniosą konsekwencje swoich działań, ponieważ narażają siebie i innych na rozwój epidemii” – poinformował komendant Jarosław Szymczyk. Podczas kontroli funkcjonariusze pytają o niezbędną pomoc (np. dostarczenie leków lub żywności), której wymagają osoby przebywające w kwarantannie – ostatniej doby taką potrzebę zgłosiło 190 osób. Każdego dnia do służby m.in. w zakresie kontroli odbywania kwarantanny kierowanych jest około 25 tys. policjantów. Funkcjonariuszy w kontroli przestrzegania kwarantanny wspierają żołnierze.

Aplikacja „Kwarantanna domowa”.

Dodano, że podczas kontroli funkcjonariusze korzystają ze specjalnej aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji dla osób objętych kwarantanną. Jak powiedział komendant Jarosław Szymczyk, w bazie jest ponad 90 tys. osób, do których rozesłano informację o możliwości korzystania z aplikacji. Na swoje telefony zainstalowało ją 20 tys. osób, a 15 tys. regularnie wykonuje zadania, które odciążają policjantów od przeprowadzania osobistej kontroli.
 Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Bułgaria nie chce unijnej pomocy

/ pixabay.com

  

Bułgarski wicepremier do spraw ekonomicznych Tomisław Donczew poinformował, że jego kraj na razie nie zamierza skorzystać z ogłoszonych przez Komisję Europejską linii kredytowych na pokrycie części płac dotkniętych przez kryzys pracowników.

„Jeżeli będzie takie finansowanie na dogodnych warunkach, może skorzystamy. Na razie jednak nie. Udzieliliśmy środków na wsparcie firm, które zatrzymają pracowników. Zainteresowanie firm jest spore – tylko w pierwszych 48 godzinach zgłosiło się 260 firm”

– podkreślił.

Rządowy plan pomocy biznesowi o łącznej wartości 1 mld lewów (500 mln euro) przewiduje dla firm, niezwalniających pracowników wypłacanie im 60 proc. ich wynagrodzeń, a 40 proc. mają zapewnić same przedsiębiorstwa. Pracodawcy podkreślają jednak, że w rzeczywistości chodzi o pomoc wyłącznie w wysokości 23 proc. wynagrodzeń, ponieważ nie obejmuje ona ubezpieczeń pracowników.

W otwartym liście cztery największe organizacje pracodawców podkreśliły, że poniżej 1 proc. przedsiębiorstw widzi możliwość zachowania istniejących miejsc pracy przy pomocy rządowego planu.

Krajowy Sztab Operacyjny poinformował, że w kraju jest 498 zakażonych na Covid-19, ich liczba wzrosła w ostatniej dobie o 21. Liczba zgonów wynosi 17.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts