Wybory samorządowe we Francji. Coraz więcej członków komisji z symptomami COVID-19

„Coraz więcej członków komisji wyborczych zgłasza się do szpitali z symptomami Covid-19” - podają francuskie media. Zasadność organizacji minionych wyborów samorządowych wzbudzała wiele kontrowersji. Deputowany Eric Coquerel stwierdził nawet, że w rejonie podparyskim doszło do „masakry wśród wolontariuszy”.

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay/@ulleo

Jako pierwsza tematem zakażonych koronawirusem członków komisji wyborczych zajęła się opozycyjna stacja CNews. Jednak inne media, w tym zazwyczaj przychylna prezydentowi Macronowi telewizja BFM TV, również zauważają, że część członków komisji wyborczych została hospitalizowana, a stan niektórych jest poważny.

- Środki ochronne, żel antybakteryjny, rękawiczki, odstępy między głosującymi nie wystarczyły, aby ochronić przed zakażeniem

- uważa część członków komisji wyborczych cytowanych przez BFM TV. Telewizja ujawniła, że do lekarzy zgłaszają się zakażeni koronawirusem członkowie komisji oraz członkowie sztabów wyborczych kandydatów m.in. z Seine-Saint-Denis, Wersalu, Val d'Oise, Franconville czy Paryża.

W Marsylii zaś kilku członków sztabu Martine Vassal z partii Republikanie, w tym sama kandydatka, miało pozytywny wynik testu na koronawirusa, podobnie jak kandydat partii prezydenckiej LREM Yvon Berland oraz mer Nicei Christian Estrosi.

Z kolei deputowany Francji Nieujarzmionej Eric Coquerel stwierdził w rozmowie z agencją AFP, że w podparyskim rejonie Seine-Saint - Denis doszło do „masakry wśród wolontariuszy i aktywistów”.

- Ponieważ nie ma testów, precyzyjne zidentyfikowanie przypadków jest skomplikowane

- stwierdził Coquerel. Dodał jednak, że u „wielu osób test (na koronawirusa) wypadł pozytywnie”, a niektóre mają objawy Covid-19. - Organizacja wyborów w tym czasie to było szaleństwo - podsumował.

Wbrew ostrzeżeniom ekspertów pierwsza tura wyborów samorządowych we Francji odbyła się w przewidzianym terminie 15 marca, przy rekordowej absencji. Druga została odłożona na czerwiec.

Była minister zdrowia Agnes Budzyn, która ustąpiła z urzędu, by starać się o stanowisko mera Paryża, ujawniła, że już 11 stycznia uprzedziła prezydenta Emmanuela Macrona w kontekście koronawirusa o „nadchodzącym z Chin tsunami”, a 30 stycznia ostrzegła premiera Edouarda Philippe'a, że wybory samorządowe należy odwołać.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#wybory samorządowe we Francji #koronawirus #Emmanuel Macron

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo