Koronawirus zakończył rozgrywki siatkarskie w Polsce

/ facebook.com/zaksa.kk/

  

Sezon siatkarski w ekstraklasie kobiet i mężczyzn został zakończony z powodu koronawirusa - poinformował zarząd PLS. Tytuł mistrzowski przyznano tylko u siatkarek i zdobył go Grupa Azoty Chemik Police. Do I ligi spadły zawodniczki Wisły Warszawa i siatkarze BKS Visły Bydgoszcz. W PlusLidze siatkarzy nie zostaną wręczone medale, a do ustalenia kolejności posłuży liczba zdobytych punktów.

Rywalizację wstrzymano do odwołania 12 marca. Nieco wcześniej zapadła decyzja, że mecze będą rozgrywane przy pustych trybunach, ale po kilku dniach - na skutek decyzji władz kraju - podano informację o zawieszeniu zmagań. W przypadku mężczyzn na dwie kolejki przed końcem fazy zasadniczej, a u kobiet przed rozpoczęciem fazy play off.

Jako wiążącą u pań uznano kolejność na koniec fazy zasadniczej. Wicemistrzem kraju został Developres SkyRes Rzeszów, a trzecie były broniące tytułu siatkarki ŁKS Commercecon Łódź. Dwie czołowe ekipy zagrają w Lidze Mistrzyń w kolejnym sezonie. Chemik tytuł wywalczył po raz ósmy.

Prezes PLS Paweł Zagumny poinformował o zakończeniu rozgrywek siatkarskich z powodu pandemii koronawirusa

W PlusLidze nie zostaną wręczone medale, a do ustalenia kolejności posłuży liczba zdobytych punktów. Trzy czołowe zespoły: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, VERVA Warszawa Orlen Paliwa oraz PGE Skra Bełchatów wystąpią w następnej edycji LM. Czwarta drużyna PlusLigi - Jastrzębski Węgiel - w przyszłym sezonie zagra w Pucharze Challenge.

Środowy komunikat na temat zakończenia rywalizacji na obecnym etapie dotyczy także I ligi mężczyzn.

Miejmy nadzieję, że te decyzje będą jak najmniej krzywdzące dla drużyn i że wszyscy zrozumieją tę trudną sytuację. Patrząc generalnie na to, co się dzieje w Polsce i dbając o zdrowie zawodników oraz ludzi pracujących dookoła klubów, chyba nikt nie jest teraz w stanie grać i realnie myśleć o sporcie. Stąd ta decyzja, podjęta wspólnie z właścicielami i prezesami klubów. Pierwszy raz w życiu spotykamy się z taką pandemią, która nie pozwala nam normalnie funkcjonować, a co dopiero uprawiać sport. Zawodnicy są zamknięci w domach, zamknięte też są wszystkie ośrodki, hale i siłownie

- podkreślił prezes PLS Paweł Zagumny.

O prawo gry w ekstraklasie kobiet i mężczyzn w kolejnej edycji rozgrywek ubiegać się będą dwie czołowe drużyny I ligi, czyli - odpowiednio - Joker Mekro Energoremont Świecie i UNI Opole oraz Stal Nysa i BBTS Bielsko-Biała. Kluby te zostaną poddane audytowi. Jak zaznaczono w komunikacie PLS, jeśli żaden z nich nie spełni wymogów, to audytowi poddane zostaną także Wisła Warszawa i Visła Bydgoszcz, które tym samym zyskają szansę powrotu na najwyższy szczebel rozgrywek.

Już od dłuższego czasu prezesi klubów rozmawiali między sobą na temat dalszych losów rozgrywek w tym sezonie.  Szefowie czterech czołowych klubów męskich wyrażali sceptycyzm do do możliwości wznowienia gry. Podkreślali, że największą przeszkodą jest brak wiedzy, kiedy będzie można wrócić do rywalizacji i zwracali uwagę, że będzie potrzeba wiele czasu, by zawodnicy odzyskali formę. Z powodu koronawirusa nie odbył się także zaplanowany na 14-15 marca w Katowicach turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Jak słoneczna pogoda wpływa na pandemię koronawirusa? Wirusolog przestrzega

/ Elliot Alderson; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

W programie „Dziennikarski poker” na antenie Telewizji Republika redaktor Tomasz Sakiewicz rozmawiał z wirusologiem, doradca GIS, prof. Włodzimierzem Gutem na temat najnowszych statystyk dotyczących pandemii koronawirusa. Choć z jednej strony ekspert przyznał, że wydaje się, iż epidemia zaczyna się przełamywać, po chwili przestrzegał przed zbytnim pokładaniem optymizmu na przykład w to, że sprawę całkowicie rozwiąże poprawa pogody.

Pytany czy faktycznie obserwując najnowsze dane dotyczące koronawirusa można przyjąć założenie, że epidemia się przełamuje, prof. Gut przyznaje, że można to tak odbierać.
 
Wydaje się, że tak, zwłaszcza jeśli chodzi o Szwajcarię i Austrię. Bardziej interesujący jest dla nas jednak przypadek Niemiec, gdzie również obserwujemy pewien spadek. Jest to jedynie o tyle groźne, że epidemia przesuwa się w stronę wschodu. Dość interesująco wyglądają Włochy, gdzie widać, że osoby, które niezbyt chętnie podchodziły do ograniczeń już się wychorowały, stąd tak wysokie liczby, i część z nich została wyeliminowana. Problemem jest wyłącznie to, że włoska służba zdrowia została tak mocno dotknięta.
- podkreślił prof. Gut.
 
 Tomasz Sakiewicz dopytywał swojego rozmówcę o to, kiedy państwo polskie będzie mogło zacząć znosić ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.  Wirusolog wyjaśnił krótko, jakie warunki muszą zostać wcześniej spełnione.

Najpierw musimy zobaczyć, jak zachowa się społeczeństwo w okresie Świąt Wielkanocnych, co natychmiast odbije się na wynikach. Niemcy osiągną poziom bezpieczeństwa mniej więcej za miesiąc- półtora. Dopiero wówczas będzie można powiedzieć, że my również wchodzimy w okres bezpieczeństwa dla następnych miesięcy.
- wyjaśnił ekspert.

Profesor Gut stwierdził, że zakładając optymistyczny wariant można mówić najprawdopodobniej o okolicach czerwca. Pod warunkiem, że w okresie Świąt Wielkanocnych sytuacja nie ulegnie nagłemu pogorszeniu.

Redaktor Sakiewicz pytał także, czy wiosenna, słoneczna pogoda, którą obecnie obserwujemy w Polsce, ale też innych krajach europejskich ma na to jakiś wpływ.  W tej kwestii wirusolog był dość sceptyczny.
 
Podejrzewam, że jeżeli już, to raczej negatywny, ponieważ ludzie mogą decydować się na wyjście, nierozsądnie, nie przestrzegając zasad. A koronawirus szerzy się przecież także w krajach afrykańskich, gdzie pogoda jest właściwie przez cały rok zbliżona do letniej lub wiosennej.
- wyjaśnił prof. Gut.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts