Zdalna praca parlamentarzystów. Lewica wybiera zdrowy rozsądek, a PO... dalej brnie w zaparte

/ Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Mamy szereg wypowiedzi konstytucjonalistów, prof. Ryszarda Piotrowskiego, który mówi, że to wcale nie jest tak, że nie może odbywać się posiedzenie Sejmu w formie zdalnej - przekazała dziś rzecznik Lewicy Anna Maria Żukowska, przychylając się do propozycji częściowo zdalnego posiedzenia Sejmu. Z taktyki totalnej opozycji wciąż nie rezygnuje jednak Platforma Obywatelska. Usilnie podtrzymuje, że zaproponowane rozwiązania są sprzeczne z konstytucją.

- Mamy szereg wypowiedzi konstytucjonalistów pana prof. Ryszarda Piotrowskiego, który mówi, że to wcale nie jest tak, że nie może odbywać się posiedzenie sejmu w formie zdalnej

- mówiła Żukowska na antenie Polskiego Radia. 

Zauważyła także, że "na świecie są wprowadzane różne możliwości głosowania".

- W Parlamencie Europejskim umożliwiono głosowanie mailowe. Decyzję tę podjął jednoosobowo przewodniczący Parlamentu. Polaków nie interesuje, jaki jest regulamin, a to kiedy przepisy zostaną wdrożone

- stwierdziła rzecznik Lewicy.

Oceniła też, że "Polaków obecnie interesuje to, czy będą mieć za co kupić jedzenie, czy zachowają swoje miejsca pracy, czy też swoje firmy. To jest najważniejsza kwestia. Nikt realnie na razie z tych pomysłów nie może skorzystać, bo nie zostały jeszcze uchwalone".

Żukowska mówiła również: "Najważniejsze zawsze jest zdrowie i życie ludzi. Konstytucja, jest tak ważnym dokumentem, że co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Lewica zawsze broniła konstytucji, tylko, że konstytucję należy interpretować odpowiednio".

Wczoraj odbyły się posiedzenia Prezydium Sejmu oraz Konwent Seniorów, podczas których marszałek Sejmu Elżbieta Witek przedstawiła propozycje zmian w regulaminie i wprowadzenia tam nowych rozwiązań dotyczących organizacji posiedzeń Sejmu w czasie epidemii i stanów nadzwyczajnych. Niedługo po tym lider PO skrytykował obóz rządzący za organizację posiedzenia.

- PiS-owska większość w parlamencie niestety zajmuje się tylko i wyłącznie mydleniem oczu. Dzisiaj zamiast rozmawiać o treści, o najważniejszych rozwiązaniach pani marszałek Witek skupia się na formie, proponując rozwiązania, które są sprzeczne z polską konstytucją i regulaminem Sejmu

- mówił.

Głos zabrała również wicemarszałek Sejmu, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Zamiast martwić się o zdrowie Polaków, martwiła się o regulamin Sejmu.

- Rozwiązania, które przygotowała pani marszałek Sejmu tak naprawdę łamią regulamin Sejmu, więc bardzo trudno pracować nawet w tak trudnych warunkach, wyjątkowej sytuacji, wiedząc, że to, co przygotowujemy jest niezgodne z zasadami, które powinny w polskim Sejmie obowiązywać

- przekonywała.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Boris Johnson apeluje do opozycji

zdjęcie ilustracyjne, / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w sobotę liderów opozycyjnych partii politycznych do współpracy w tym "momencie narodowego kryzysu", jakim jest epidemia koronawirusa.

W wysłanym liście zaprosił wszystkich przywódców partii reprezentowanych w Izbie Gmin na przyszłotygodniowe spotkanie z nim oraz z naczelnym lekarzem Anglii, Chrisem Whittym i głównym doradcą naukowym rządu Patrickiem Vallance'em. Spotkanie ma być poświęcone walce z epidemią.

"Wiemy, że to nie będzie krótka bitwa - pokonanie koronawirusa zajmie miesiące, a nie tygodnie. Jako liderzy partii mamy obowiązek współpracować w tym momencie narodowego kryzysu. Chcę wysłuchać waszych opinii i poinformować was o działaniach, które podjęliśmy do tej pory, takich jak szybkie rozszerzenie testów i zapewnienie wsparcia ekonomicznego dla przedsiębiorstw i osób prywatnych w całym kraju"

- napisał brytyjski premier.

W spotkaniu, którego dokładna data nie została jeszcze ogłoszona, będzie mógł wziąć udział nowy lider brytyjskiej opozycji Keir Starmer. W sobotę przed południem poinformowano, że wygrał on wybory w Partii Pracy, która jest największym opozycyjnym ugrupowaniem w Izbie Gmin.

Tymczasem inny kluczowy doradca rządu, Neil Ferguson - epidemiolog z Imperial College London - wyraził w sobotę nadzieję na pewne rozluźnienie restrykcji pod koniec maja, choć zastrzegł, że nie ma na myśli pełnego powrotu do normalnego życia.

"Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której przynajmniej do końca maja będziemy w stanie zastąpić całkowite zamknięcie, które teraz mamy, mniej intensywnymi środkami, bardziej opartymi na technologii i testach"

- powiedział Ferguson w stacji BBC.

"Nie możemy tego zrobić, gdy mamy tyle osób zakażonych, ile mamy teraz. Zatem kluczem do tego jest obniżenie liczby przypadków. I wtedy mam na to nadzieję, że choć nie mamy jeszcze wszystkich odpowiedzi na temat, jak to zrobimy. Ale mam nadzieję, że za kilka tygodni będziemy mogli przejść do nowego systemu - to nie będzie normalne życie, pozwolę sobie to podkreślić - ale będzie on nieco bardziej luźny, jeśli chodzi o dystans społeczny i gospodarkę, a bardziej oparty na testach"

- wyjaśnił.

W sobotę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnej rekordowej liczbie zgonów z powodu koronawirusa. W ciągu doby między 17.00 w czwartek a 17.00 w piątek zmarło 708 osób, wskutek czego ogólny bilans wzrósł do 4313. Zmniejszyło się natomiast tempo przyrostu nowych przypadków. W ciągu doby wykryto ich 3735, zaś od początku epidemii - 41,9 tys.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts