Czy krakowski uczony miał swój udział w powstaniu tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata?

/ ipn.gov.pl

  

Julian Aleksandrowicz, wielki krakowski uczony, prekursor ekologii, w 1961 r., w przeddzień procesu Adolfa Eichmanna napisał do premiera Izraela Dawida Ben Guriona o potrzebie utworzenia Komandorii Człowieczeństwa. Miała ona wynagradzać „heroiczne decyzje o pomocy zagrożonym, mimo grożącego ze strony okupanta niebezpieczeństwa”. W 1963 roku rząd Izraela podjął decyzję o utworzeniu medalu dla „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”, którym do dziś odznaczono ponad 25 000 ludzi. O Aleksandrowiczu można przeczytać na stronie ipn.gov.pl

Julian Aleksandrowicz, wielki krakowski uczony, apelował do rządu Izraela o utworzenie Kapituły dla „Komandorii Człowieczeństwa, którą nagradzano by Ludzi Prawdziwych za heroiczne decyzje o pomocy zagrożonym, mimo grożącego ze strony okupanta niebezpieczeństwa”.

Może warto dziś zwrócić więcej uwagi na ten głęboko humanitarny aspekt ich wspomnień. Julian Aleksandrowicz pisał w 1961 roku do szefa rządu państwa Izrael, w przededniu procesu Eichmanna, w następujący sposób:

„Piętnowanie zła zyska na swym ciężarze, o ile dokona się go na tle nagradzania istniejących w ludziach walorów humanistycznych, a więc szlachetności, dobra, gotowości do ofiar w imię najzaszczytniejszych ludzkich kryteriów […]. Musimy sobie uświadomić, że opinia świata, kształtująca kryteria złożoności postępowania, ma raczej tendencje do potępiania zła niż nagradzania dobra. Kryje to w sobie elementy niewłaściwe wychowawczo. […] Jesteśmy przeświadczeni, że napiętnowanie zła, którego wyrazem będzie proces, nie przyniesie dydaktycznego efektu w całej pełni, gdy jednocześnie nie wytoczy się przed światem dokumentacji Dobra. Realizację tego projektu wyobrażam sobie przez stworzenie Kapituły na przykład Komandorii Człowieczeństwa, lub czegoś podobnego”.( cyt. Nasza Gmina 09. 2013)

W 1963 roku rząd Izraela podjął decyzję o utworzeniu medalu dla „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którym do dziś odznaczono ponad 25 000 ludzi. Być może J. Aleksandrowicz ma swój udział w powstaniu tego medalu, tego nie wiemy, ale wiemy na pewno, że jego głęboka humanistyczna myśl wyrosła z pamięci o stosunku człowieka do człowieka, wyrażającego się życzliwością, a nawet heroiczną pomocą, jaką udziela mocny – słabszemu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Premier Morawiecki do Borisa Johnsona: „Szybkiego powrotu do zdrowia, Przyjacielu”

/ Fot. Krystian Maj / KPRM

  

„W tym trudnym czasie jestem myślami i modlitwą ze wszystkimi Brytyjczykami, a szczególnie z Borisem Johnsonem i jego najbliższymi” - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu życzył premierowi Wielkiej Brytanii szybkiego powrotu do zdrowia.

W poniedziałek wieczorem 55-letni Boris Johnson trafił na oddział intensywnej terapii. Mniej więcej 24 godziny wcześniej poinformowano, że premier udał się do szpitala na - jak wówczas zapewniano - rutynowe badania związane z tym, że gorączka i kaszel, będące objawami koronawirusa, mimo 10 dni od wykrycia zakażenia nie ustępują.

We wtorek wczesnym popołudniem rzecznik premiera poinformował, że Johnson jest w dobrym nastroju, nie jest podłączony do respiratora i nie wymaga wspomagania, żeby oddychać.

„W tym trudnym czasie jestem myślami i modlitwą ze wszystkimi Brytyjczykami, a szczególnie z Borisem Johnsonem i jego najbliższymi. Szybkiego powrotu do zdrowia, Przyjacielu”.
- napisał premier Morawiecki na Twitterze

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts