MFiPR: Pracodawcy mogą liczyć na wsparcie funduszy UE na pokrycie kosztów wynagrodzeń

/ Pixabay.com/PhotoMIX-Company

  

Pracodawcy będą mogli wkrótce skorzystać ze wsparcia funduszy UE na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenie społeczne - wskazała dzisiaj minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Chodzi o to, jak zaznaczyła szefowa MFiPR, by pracodawcy, którym przez pandemię koronawirusa spadły obroty mogli utrzymać zatrudnienie.

- Skorzystamy w tym celu z dostępnych funduszy unijnych

- powiedziała Jarosińska-Jedynak.

O dofinansowanie, "które wkrótce zostanie uruchomione w ramach tarczy antykryzysowej" - jak podkreśliła - będą mogli starać się zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i organizacje pozarządowe.

Dodała, że wsparcie obejmie pracowników zatrudnionych na umowach o prace, umowach cywilno-prawnych, czyli np. umowach zlecenia, oraz pracujących na rzecz rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

- Będzie można je przeznaczyć na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenie społeczne

 - wyjaśniła.

- Szacujemy, że na ten cel uda się wygospodarować co najmniej 1,5 mld zł

 - powiedziała.

Minister przypomniała, że pieniądze będą pochodziły z zarządzanego przez jej resort programu Wiedza Edukacja Rozwój oraz programów regionalnych, za które odpowiadają marszałkowie województw.

I - podkreśliła.

Wnioski o dofinansowanie będą przyjmować powiatowe urzędy pracy, a wysokość wsparcia uzależniona będzie od skali spadku obrotów - dodała Jarosińska-Jedynak.

Jak podał resort funduszy, pracodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie, jeżeli z powodu pandemii wartość ich obrotów spadła o co najmniej 30 procent. W takiej sytuacji będą mogli wnioskować o dofinansowanie unijne pokrywające 50 proc. minimalnego wynagrodzenia pracowników.

W przypadku, kiedy obroty spadną o połowę pracodawca może starać się o środki, które w 70 procentach pokryją koszty minimalnego wynagrodzenia za pracę - zaznaczono. O wsparcie w wysokości 90 proc. minimalnego wynagrodzenia na każdego pracownika mogą starać się pracodawcy, w których obroty spadły o co najmniej 80 proc. - dodano.

Pomoc ma być przyznana na okres nie dłuższy niż trzy miesiące i będzie wypłacana co miesiąc - dodano.

Resort zaznaczył, że przedsiębiorcy, osoby samozatrudnione oraz organizacje pozarządowe, które uzyskają wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego będą zobowiązani do utrzymania zatrudnienia pracowników lub dalszego prowadzenia działalności przez okres dofinansowania oraz taki sam czas po jego zakończeniu. "To oznacza wsparcie dla stabilności zatrudnienia nawet do pół roku" - zaznaczył.

Rządowym projektem pakietu antykryzysowego, nazywanym Tarczą Antykryzysową, w piątek ma się zająć Sejm. Projekt to odpowiedź rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa.

18 marca br. odbyła się Rada Gabinetowa, poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Propozycja Archiwum Państwowego na czas epidemii

  

Czas epidemii, kiedy musimy zachować społeczny dystans, można wykorzystać na uporządkowanie rodzinnych dokumentów, które mogą być cennym świadectwem dla następnych pokoleń - uważa prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.

Profesor Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, wystosował list do mieszkańców regionu, w którym apeluje o wykorzystanie części wolnego czasu, jaki ludzie spędzają w swoich domach, na uporządkowanie rodzinnych dokumentów. Wiele z nich - odpowiednio opisanych i przechowywanych - może okazać się cennymi świadectwami czasu dla kolejnych pokoleń.

"Bez dbałości o pamięć każda społeczność traci to wszystko, co ją identyfikuje. Dlatego też archiwum, gromadząc dokumenty o przeszłości, staje się dla miasta, regionu, państwa miejscem szczególnym. Wiedzą o tym zwłaszcza te osoby, które poszukują w archiwum swoich przodków, a odtworzenie drzewa genealogicznego staje się czasem jedyną wartością odzyskaną z przeszłości naznaczonej utratą bliskich, posiadanego mienia, czy też przestrzeni, z jaką rodziny złączone były przez pokolenia. Dlatego też tak bardzo ważne jest, aby dbać o posiadane dokumenty, zdjęcia oraz wszelkie pamiątki opowiadające o życiu własnym, naszych bliskich oraz społeczności, w jakich żyjemy"

- napisał profesor Lenart.

Naukowiec zwraca uwagę, że bez odpowiedniego zabezpieczenia, wiele cennych dokumentów czy zdjęć trafia na śmietnik i jest bezpowrotnie tracone.

"Dlatego też zwracam się do Państwa z ogromną prośbą, aby wykorzystać czas spędzony w domach z powodu ograniczeń wprowadzonych w trosce o zdrowie osób narażonych na zakażenie wirusem, do porządkowania materiałów pozostających pod Państwa opieką. Segregowanie tej dokumentacji, a zwłaszcza opisywanie zdjęć, jest bezcennym i zarazem bezinteresownym darem ofiarowanym rodzinie oraz społeczności, z którą się Państwo identyfikują. Szanowni Państwo, każde ograniczenie związane z naszą egzystencją jesteśmy w stanie przezwyciężyć jedynie wówczas, jeśli uczynimy z niego możliwość osiągnięcia jakiegoś dobra. Taka perspektywa otwiera się także w tak, wydawałoby się, mało istotnym akcie, jakim jest poświęcenie czasu na opiekę nad rodzinnymi, ale też każdymi innymi archiwaliami"

- podkreśla naukowiec.

Profesor Lenart zaznaczył, że pracownicy Archiwum Państwowego chętnie przyjmą oryginały lub skany dokumentów znajdujące się w rodzinnych archiwach oraz udzielą wskazówek, w jaki sposób można zabezpieczyć znajdujące się w domach akta.

"Do długotrwałego przechowywania wartościowych dokumentów na pewno nie nadają się plastykowe osłonki, czyli tzw. koszulki. Jeżeli mamy w domu stare lub unikalne zdjęcia, dokumenty, warto kupić w sklepie papierniczym teczkę z papieru bezkwasowego. Warto opisać posiadane fotografie, bo pamięć ludzka jest ulotna, w taki sposób, by ktoś, kto je weźmie do ręki po wielu latach, mógł zidentyfikować znajdujące się na niej osoby, datę i okoliczności, w jakich ją zrobiono. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do wartości posiadanych w domu dokumentów lub sposobów ich przechowywania, zawsze może skontaktować się z pracownikami naszego archiwum, a my postaramy się pomóc"

- zapewnia prof. Lenart.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts