W Operze Bałtyckiej szyją maski dla pomorskich szpitali

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Krawcowe z Opery Bałtyckiej zaczną szyć maski dla pomorskich szpitali. Właśnie otrzymały pierwszą partię materiału. Maseczki będą też szyły organizacje pozarządowe i prywatne szwalnie.

Jak poinformował w środę rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Michał Piotrowski, "Szpitalom Pomorskim Sp. z o.o. udało się kupić 11 belek fizeliny medycznej, która nadaje się do szycia masek ochronnych.

Pracownicy rozdysponują je między wolontariuszy i szwalnie, by ci mogli przygotować potrzebną ilość maseczek

- dodał Piotrowski.

Z jednej belki można uszyć około 600 standardowych maseczek.

"Do szwalni Opery Bałtyckiej w Gdańsku trafiła pierwsza belka materiału" – powiedziała wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UMWP Agnieszka Zabłocka.

Cztery krawcowe zgłosiły chęć pomocy, jedna z nich ma już doświadczenie w szyciu takich masek. Będą teraz sprawdzać możliwości i planować pracę, by mogły określić, ile masek dziennie są w stanie wykonać

– wyjaśniła Zabłocka.

Oprócz tego część materiału trafi także do organizacji pozarządowych, które zadeklarowały bezpłatne szycie masek, a także do prywatnych szwalni w Gdyni i Wejherowie. Spółka Szpitale Pomorskie będzie we własnym zakresie sterylizować gotowe wyroby.

Już od tygodnia pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Sztumie oraz wolontariusze szyją maseczki. Udało się im zdobyć fizelinę medyczną z hurtowni. Dzięki usprawnieniu pracy dziennie szyją nawet 500-600 sztuk.

Docelowo planujemy uszyć około 30 tys. masek z fizeliny, którą w tej chwili posiadamy

– powiedziała kierownik zakładu Anna Cielas.

Są to maski 3-warstwowe, z odpowiednim noskiem, a tkanina ma certyfikat medyczny. Zachowujemy także restrykcyjne zasady bhp. Maszyny do szycia i stoły są dezynfekowane, a każdy z pracowników przed wejściem i wyjściem myje dłonie środkiem dezynfekującym.

Maski ze Sztumu trafiają do szpitali w Prabutach i Gdańsku.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Okręgowa Izba Lekarska poszukuje mieszkań dla lekarzy

/ geralt

  

Mieszkań dla lekarzy, którzy na czas epidemii wyprowadzają się z domów, nie chcąc narażać swoich rodzin, poszukuje Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie. OIL zwróciła się też z prośbą o wolontariat studentów, którzy pomogliby pracującym lekarzom m.in. w zakupach.

"Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie poszukuje mieszkań dla lekarzy, którzy zmuszeni są na czas epidemii wyprowadzić się z domu, by po dyżurach nie wracać do swoich rodzin"

– czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie izby. Osoby, które chciałyby udostępnić mieszkanie, proszone są o kontakt mailowy, pisząc na adres: biuro@oil.pl lub telefoniczny - pod numerem 91 48 74 936.

Prezes OIL w Szczecinie dr n. med. Magda Wiśniewska zwróciła się także z prośbą o wolontariat. W piśmie skierowanym do rektorów szczecińskich wyższych uczelni prosi o zachęcenie studentów do pomocy w codziennych czynnościach pracującym podczas epidemii lekarzom.

Jak zaznaczyła dr Wiśniewska, lekarze "działający na pierwszej linii frontu walki z epidemią" to także grupa, która znalazła się w trudnej sytuacji. "Większość z nich mieszka w domu z małymi dziećmi czy rodzicami w podeszłym wieku. Wielu z nich zmuszonych jest podejmować trudne decyzje, by na czas epidemii wyprowadzić się z domu i po dyżurach nie wracać do domów. Niektórzy z nich poddawani są obowiązkowej kwarantannie" – zaznaczyła prezes OIL.

Wolontariusze proszeni byliby o pomoc przy zrobieniu zakupów, opiece nad dziećmi czy opiece nad zwierzętami. Pomocy – jak wskazała dr Wiśniewska – potrzebują także lekarze-emeryci, nadal aktywni zawodowo.

"Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będzie wymagał pomocy lekarskiej. Prosimy, aby w tym szczególnym czasie pochylić się nad sytuacją naszej grupy zawodowej"

– zaznaczyła prezes izby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts