21 przypadków koronawirusa w radomskim szpitalu. Wśród zakażonych lekarze, pielęgniarki i pacjenci

Źle wygląda sytuacja Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Testy potwierdziły tam już 21 zakażeń koronawirusem, a wśród zakażonych są zarówno pacjenci, jak i personel.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego (tzw. szpitala na Józefowie) Karolina Gajewska poinformowała dzisiaj, że szpital otrzymał kolejne wyniki testów wykonanych w poniedziałek.

- Na ten moment potwierdzamy zakażenia koronawirusem u 5 lekarzy, 4 pielęgniarek (w tym u pielęgniarki pracującej też w innym szpitalu, w którym odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem), 10 pacjentów i 2 osób z administracji

 – przekazała Gajewska. Dodała, że jest to "łączna liczba osób od początku pojawienia się pierwszego potwierdzonego przypadku zakażenia w naszym szpitalu".

Według szpitala pacjentem "0" była prawdopodobnie osoba, która 29 lutego trafiła do szpitala na oddział wewnętrzny I.

- Była nieprzytomna, w ciężkim stanie. To uniemożliwiło przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Poza tym nie miała objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem

 – powiedziała rzeczniczka.

Gajewska przekazała, że szpital zadecydował o relokacji pacjentów z dodatnimi wynikami do szpitali zakaźnych wyznaczonych przez wojewodę mazowieckiego, znajdujących się na terenie Mazowsza. Ośmioro pacjentów z wynikami ujemnymi zostanie natomiast wypisanych do domów.

- O wszystkich działaniach jest poinformowany Sanepid, który wprowadzi stosowne procedury. Na oddziale wewnętrznym I będzie wykonana dekontaminacja

 – zaznaczyła Gajewska.

W sumie w szpitalu na Józefowie wykonano 242 testy na obecność koronawirusa - 38 u pacjentów, a 204 u pracowników szpitala.

- Od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem, każdy pracownik szpitala ma możliwość pisemnego przedstawienia kontaktów z osobami, które mogły mieć styczność z zakażonymi. Wszystkie te informacje są analizowane przez naszą epidemiolog

 – zaznaczyła rzeczniczka. Zapewniła, że władze szpitala dbają również o zabezpieczenie personelu medycznego w środki ochrony osobistej, którego na razie nie brakuje. - Kierownicy oddziałów codziennie monitorują ilość maseczek w swoich oddziałach i jeśli są braki, są one uzupełniane – stwierdziła Gajewska.

W ubiegłą środę szpital po raz pierwszy poinformował o tym, że jeden z jego pracowników jest zarażony koronawirusem. W piątek sprecyzowano, że chodzi o jednego z lekarzy, który – według zapewnień szpitala – nie miał kontaktu z pacjentami, ale kontaktował się z lekarzami i pracownikami administracji. Poinformowano także, że chory lekarz przebywa w szpitalu w Warszawie.

W związku z zaistniała sytuacją – decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu – w szpitalu na Józefowie wstrzymane zostały do odwołania wszystkie przyjęcia pacjentów na oddział wewnętrzny I, zarówno planowe, jak i nagłe przypadki. W razie nagłych zachorowań i sytuacji ratujących życie pacjenci są przyjmowani na oddział wewnętrzny II – jedyny oddział wewnętrzny w Radomiu.

W sobotę przyszły wyniki testów pierwszych 20 osób – lekarzy i osób z administracji, które miały bezpośredni kontakt z chorym lekarzem, m.in zarząd szpitala. Nikt z nich się nie zaraził, wszystkie wyniki były ujemne. Zarażenie koronawirusem wykluczono także u następnych 6 osób, których wyniki nadeszły w niedzielę. Rzeczniczka informowała wówczas, że szpital czeka na wyniki ostatniej grupy osób. We wtorek poinformowano o pierwszych 6 osobach zarażonych koronawirusem

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mazowiecki Szpital Specjalistyczny #Radom #koronawirus

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo