Siedem dzieł z Dworu Artusa w Gdańsku, które mają być w ten sposób zbadane pochodzi z końca XVI wieku, trzy z XIX w., a jedno powstało w XVII w. Oferty na wykonanie tych badań Muzeum Gdańska przyjmuje do 31 marca. Prace powinny zakończyć się do 15 czerwca 2020 r.

Specjalistyczne badania, którym poddane będzie 11 obrazów, to część projektu Muzeum Gdańska dotyczącego opracowania strat wojennych Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa i Domu Uphagena. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia będzie publikacja na początku grudnia 2020 r. trzech katalogów w nakładzie 750 egzemplarzy.

Dwór Artusa to dawne miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego i  giełda gdańska. Nazwa została pochodzi ze średniowiecznej legendy o królu Arturze, symbolu rycerskości i odwagi. W Anglii, a potem również w Europie, nazywano jego imieniem domy spotkań rycerstwa i patrycjatu. Nazwa budynku "curia regis Artus" (dwór króla Artusa), wzniesionego w Gdańsku w latach 1348-1350, pojawiła się pierwszy raz w 1357 w miejskim zapisie o czynszu gruntowym z 1350.