Polacy akceptują rygory epidemii. Ogromne poparcie dla prewencyjnych działań rządu

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Wczoraj w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące stanu epidemii, które wprowadza rygorystyczne rozwiązania. Okazuje się, że jesteśmy gotowi na zaostrzenie zakazów wynikających z walki z koronawirusem. - Akceptacja dla zamknięcia szkół, granic, barów, teatrów czy galerii handlowych jest na poziomie 90 proc." - czytamy w komentarzu do najnowszego sondażu dotyczącego epidemii.

Badanie United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" pokazuje "duże obawy Polaków przed koronawirusem".

"Na tyle, że są w stanie zaakceptować daleko idące obostrzenia. Wynika z niego, że jesteśmy gotowi zgodzić się nawet na ograniczenie poruszania się poza własną miejscowość, podporządkowanie się nakazowi przebywania w domu czy zgodzić się na śledzenie osób w kwarantannie za pomocą aplikacji w telefonach komórkowych"

- podkreślono.

Gazeta podaje, że ograniczenia w komunikacji publicznej popiera tylko 37 proc. badanych. "Zapewne spora część przeciwników takiego zakazu to ludzie dojeżdżający do pracy" - zaznaczono.

"Ludzie nie chcą ograniczenia możliwości przemieszczania. Nie chcą być uwięzieni" - podkreśla Marcin Duma z United Surveys.

Badanie wykazało także, że aż 86 proc. respondentów już teraz ograniczyło kontakty z bliskimi, a 90 proc. ze znajomymi, by zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem.

"Charakterystyczne, że mniej osób ograniczyło kontakty służbowe, po prostu jest spora grupa ludzi, która musi do pracy pójść, bo nie są w stanie działać zdalnie przez komunikatory internetowe"

- mówi Duma.

Dziennik podkreślił, że "w świetle tych badań oczywiste jest, że już wprowadzone obostrzenia cieszą się poparciem".

"Akceptacja dla zamknięcia szkół, granic, barów, teatrów czy galerii handlowych jest na poziomie 90 proc."

- czytamy.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Hiszpania: stan zagrożenia epidemicznego przedłużony

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/iXimus

  

Rząd Pedra Sancheza przedłuży do 26 kwietnia obowiązywanie w Hiszpanii stanu zagrożenia epidemicznego z powodu licznych zgonów i zakażeń koronawirusem. W efekcie epidemii w kraju tym zmarło dotychczas ponad 11,7 tys. osób, a zainfekowanych zostało ponad 124 tys.

Choć informacja o wydłużeniu stanu zagrożenia o dwa tygodnie zostanie przekazana obywatelom dopiero w wieczornym wystąpieniu premiera, ale z informacji przekazywanych na twitterze przez członków rządu i opozycji, wynika, że decyzja w tej sprawie zapadła już w piątek. W sobotę o wydłużeniu stanu zagrożenia premier poinformował m.in. premierów rządów hiszpańskich wspólnot autonomicznych oraz liderów ugrupowań parlamentarnych.

Szef największej opozycyjnej Partii Ludowej (PP) Pablo Casado przypomniał, że konieczne jest jeszcze głosowanie w parlamencie nad wydłużeniem stanu zagrożenia. Zapewnił, że jego ugrupowanie poprze w tej kwestii rząd.

"Sanchez zadzwonił do mnie informując o wydłużeniu stanu zagrożenia (...). Powiedziałem mu, że PP wspiera działania skierowane na walkę z epidemią”

- napisał Casado na twitterze.

Na mocy przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego, wprowadzonych w Hiszpanii 15 marca, z domów mogą wychodzić jedynie osoby udające się do pracy, sklepu, apteki lub banku. Dozwolony jest też krótki spacer z psem.

Od poniedziałku rząd zobowiązał do pozostania w domach również pracowników instytucji i firm, których działalność nie jest niezbędna dla funkcjonowania państwa. Restrykcje te mają obowiązywać do 9 kwietnia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts