Zachowaj zdrowie w trakcie izolacji

Siłownie i kluby fitness zostały zamknięte, a rządy wielu państw apelują do swoich obywateli o pozostanie w domach, by spowolnić dalsze rozprzestrzenianie się epidemii. Nie bez powodu - siłownia to miejsce, gdzie zarazki mogą łatwo się rozprzestrzeniać.

zdjęcie ilustracyjne
5132824, pixabay

Obawy wprawiają wiele osób w stan bliski panice, skłaniając do masowego kupowania produktów antybakteryjnych i dezynfekujących. Napływające zewsząd wiadomości i dużo fałszywych informacji zamieszczanych w mediach społecznościowych mogą każdego wpędzić w depresję. Na szczęście wiele osób bardzo poważnie podchodzi do zaleceń ekspertów. Drastyczna zmiana stylu życia jest stresująca, ale możemy wykorzystać ten czas przymusowej izolacji w domach, by zadbać o siebie i skoncentrować się na swoim programie fitness.

Korzyści płynące z ćwiczeń

W trakcie ćwiczeń w naszym organizmie wydziela się więcej endorfin; wzrost hormonów szczęścia może poprawić nastrój, pomóc zmniejszyć poziom stresu i niepokoju.

Ćwiczenia wywołują w organizmie reakcje chemiczne, które mogą wpływać na stan zdrowia. Regularna aktywność fizyczna wiąże się z poprawą zdrowia serca, gęstości kości, ruchomości stawów, zdolności poznawczych, samopoczucia, funkcji metabolicznych oraz wzrostem masy mięśniowej i siły. Lista jest długa, ale w stresujących czasach jedna z największych korzyści płynących z ćwiczeń polega na tym, że codzienne czynności wydają się łatwiejsze po wykonaniu treningu.

Seria: Wykonaj 10-12 powtórzeń każdego ćwiczenia. Powtórz całą serię 4 razy, by wykonać pełen trening.

Czas trwania: około 20 minut.

Odwrotne pompki z naprzemiennym wyciągnięciem nóg i ramion

Ćwiczenie to angażuje mięśni pleców i ramion.

- Usiądź na podłodze z lekko ugiętymi kolanami.

- Połóż dłonie za sobą, palce skierowane w stronę ciała.

- Unieś biodra z podłogi – opieraj się na dłoniach i stopach.

- Zegnij ręce w łokciu, aż dotkniesz pośladkami podłogi, a następnie wypchnij je ponownie w górę.

- Jeśli chcesz zwiększyć stopień trudności ćwiczenia, unieś lewą nogę i wyciągnij do przodu prawą rękę, unosząc biodra.

Pompki

Ćwiczenie całego ciała, ponieważ wymaga zaangażowania wielu grup mięśni.

- Połóż się na podłodze, twarzą w kierunku podłoża, z dłońmi położonymi płasko blisko barków.

- Delikatnie rozsuń stopy, dotykające grzbietem do podłogi.

- Podnieś się, dźwigając się na ramionach.

- Twoje ciało powinno stanowić linię prostą od głowy do pięt. Napnij mięśnie brzucha, by nie opuszczać bioder. To wyjściowa i końcowa pozycja pompki. Opuść klatkę piersiową w kierunku podłogi, uginając na chwilę łokcie, a następnie wróć do górnej pozycji.

Wyprost nóg i ramion w klęku ze spięciem brzucha

To ćwiczenie angażuje mięśnie tułowia oraz stanowi wyzwanie dla zmysłu równowagi.

Zejdź do klęku podpartego, dłonie ustaw bezpośrednio pod barkami, a biodra nad kolanami. Postaraj się trzymać plecy proste. Wyprostuj lewą nogę i unieś kilkanaście centymetrów nad podłogę. Jednocześnie podnieś prawe ramię i wyprostuj przed siebie. Przyciągnij kolano do klatki piersiowej, a łokieć do kolana.

Potwórz 10 razy, po czym zmień stronę.

Przysiad

Ćwiczenie funkcjonalne, działające na największą grupę mięśni w ciele - pośladki i nogi.

- W pozycji stojącej rozstaw stopy nieco szerzej niż szerokość ramion, biodra nad kolanami, kolana nad kostkami. Wyciągnij ramiona prosto, by były równoległe do podłoża, dłonie skierowane w dół. Wykonaj przysiad, jakbyś chciał usiąść na krześle. Wypychając biodra w tył, pilnuj, by klatka piersiowa i ramiona pozostały otwarte, a plecy - proste. Patrz przed siebie, nie pochylaj głowy, by kręgosłup zachował neutralną pozycję.

Najlepiej, by przysiad był tak głęboki, że linia bioder znajdzie się poniżej kolan. Schodź na tyle nisko, na ile pozwala Ci kondycja i ruchomość stawów.

- Napnij mięśnie tułowia, przesuń środek ciężkości na pięty. Wypchnij ciało w górę, z powrotem do pozycji stojącej.

Odwrócony wypad w tył z uniesieniem kolana 

Ćwiczenie angażuje przód i tył nóg.

- W pozycji stojącej – klatka piersiowa otwarta, podbródek lekko uniesiony – napnij mięśnie brzucha. Lewą stopą wykonaj duży krok do tyłu. Zegnij kolano w kierunku podłogi, opuść biodra w dół. Ciężar ciała na lewej stopie. Przednia stopa stabilna na podłodze. Wypychając ciało z powrotem do pozycji wyjściowej, na sekundę unieś kolano przed sobą, a następnie powtórz ćwiczenie. Wykonuj naprzemiennie na obie nogi.

Wykorzystaj przymusowy przestój, by zadbać o siebie. Nie zmarnuj okazji na wspaniałe korzyści zdrowotne płynące z ćwiczeń. Jednak jeśli jesteś chory, a decydujesz się ćwiczyć, słuchaj swojego ciała. Nie zmuszaj się do intensywnych treningów, ponieważ ryzykujesz chwilowy spadek odporności.

 

Źródło: lifestyle.newseria.pl, niezalezna.pl

#zdrowie #ćwiczenia #fitness

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo