Zachowaj zdrowie w trakcie izolacji

zdjęcie ilustracyjne / 5132824, pixabay

  

Siłownie i kluby fitness zostały zamknięte, a rządy wielu państw apelują do swoich obywateli o pozostanie w domach, by spowolnić dalsze rozprzestrzenianie się epidemii. Nie bez powodu - siłownia to miejsce, gdzie zarazki mogą łatwo się rozprzestrzeniać.

Obawy wprawiają wiele osób w stan bliski panice, skłaniając do masowego kupowania produktów antybakteryjnych i dezynfekujących. Napływające zewsząd wiadomości i dużo fałszywych informacji zamieszczanych w mediach społecznościowych mogą każdego wpędzić w depresję. Na szczęście wiele osób bardzo poważnie podchodzi do zaleceń ekspertów. Drastyczna zmiana stylu życia jest stresująca, ale możemy wykorzystać ten czas przymusowej izolacji w domach, by zadbać o siebie i skoncentrować się na swoim programie fitness.

Korzyści płynące z ćwiczeń

W trakcie ćwiczeń w naszym organizmie wydziela się więcej endorfin; wzrost hormonów szczęścia może poprawić nastrój, pomóc zmniejszyć poziom stresu i niepokoju.

Ćwiczenia wywołują w organizmie reakcje chemiczne, które mogą wpływać na stan zdrowia. Regularna aktywność fizyczna wiąże się z poprawą zdrowia serca, gęstości kości, ruchomości stawów, zdolności poznawczych, samopoczucia, funkcji metabolicznych oraz wzrostem masy mięśniowej i siły. Lista jest długa, ale w stresujących czasach jedna z największych korzyści płynących z ćwiczeń polega na tym, że codzienne czynności wydają się łatwiejsze po wykonaniu treningu.

Seria: Wykonaj 10-12 powtórzeń każdego ćwiczenia. Powtórz całą serię 4 razy, by wykonać pełen trening.

Czas trwania: około 20 minut.

Odwrotne pompki z naprzemiennym wyciągnięciem nóg i ramion

Ćwiczenie to angażuje mięśni pleców i ramion.

- Usiądź na podłodze z lekko ugiętymi kolanami.

- Połóż dłonie za sobą, palce skierowane w stronę ciała.

- Unieś biodra z podłogi – opieraj się na dłoniach i stopach.

- Zegnij ręce w łokciu, aż dotkniesz pośladkami podłogi, a następnie wypchnij je ponownie w górę.

- Jeśli chcesz zwiększyć stopień trudności ćwiczenia, unieś lewą nogę i wyciągnij do przodu prawą rękę, unosząc biodra.

Pompki

Ćwiczenie całego ciała, ponieważ wymaga zaangażowania wielu grup mięśni.

- Połóż się na podłodze, twarzą w kierunku podłoża, z dłońmi położonymi płasko blisko barków.

- Delikatnie rozsuń stopy, dotykające grzbietem do podłogi.

- Podnieś się, dźwigając się na ramionach.

- Twoje ciało powinno stanowić linię prostą od głowy do pięt. Napnij mięśnie brzucha, by nie opuszczać bioder. To wyjściowa i końcowa pozycja pompki. Opuść klatkę piersiową w kierunku podłogi, uginając na chwilę łokcie, a następnie wróć do górnej pozycji.

Wyprost nóg i ramion w klęku ze spięciem brzucha

To ćwiczenie angażuje mięśnie tułowia oraz stanowi wyzwanie dla zmysłu równowagi.

Zejdź do klęku podpartego, dłonie ustaw bezpośrednio pod barkami, a biodra nad kolanami. Postaraj się trzymać plecy proste. Wyprostuj lewą nogę i unieś kilkanaście centymetrów nad podłogę. Jednocześnie podnieś prawe ramię i wyprostuj przed siebie. Przyciągnij kolano do klatki piersiowej, a łokieć do kolana.

Potwórz 10 razy, po czym zmień stronę.

Przysiad

Ćwiczenie funkcjonalne, działające na największą grupę mięśni w ciele - pośladki i nogi.

- W pozycji stojącej rozstaw stopy nieco szerzej niż szerokość ramion, biodra nad kolanami, kolana nad kostkami. Wyciągnij ramiona prosto, by były równoległe do podłoża, dłonie skierowane w dół. Wykonaj przysiad, jakbyś chciał usiąść na krześle. Wypychając biodra w tył, pilnuj, by klatka piersiowa i ramiona pozostały otwarte, a plecy - proste. Patrz przed siebie, nie pochylaj głowy, by kręgosłup zachował neutralną pozycję.

Najlepiej, by przysiad był tak głęboki, że linia bioder znajdzie się poniżej kolan. Schodź na tyle nisko, na ile pozwala Ci kondycja i ruchomość stawów.

- Napnij mięśnie tułowia, przesuń środek ciężkości na pięty. Wypchnij ciało w górę, z powrotem do pozycji stojącej.

Odwrócony wypad w tył z uniesieniem kolana 

Ćwiczenie angażuje przód i tył nóg.

- W pozycji stojącej – klatka piersiowa otwarta, podbródek lekko uniesiony – napnij mięśnie brzucha. Lewą stopą wykonaj duży krok do tyłu. Zegnij kolano w kierunku podłogi, opuść biodra w dół. Ciężar ciała na lewej stopie. Przednia stopa stabilna na podłodze. Wypychając ciało z powrotem do pozycji wyjściowej, na sekundę unieś kolano przed sobą, a następnie powtórz ćwiczenie. Wykonuj naprzemiennie na obie nogi.

Wykorzystaj przymusowy przestój, by zadbać o siebie. Nie zmarnuj okazji na wspaniałe korzyści zdrowotne płynące z ćwiczeń. Jednak jeśli jesteś chory, a decydujesz się ćwiczyć, słuchaj swojego ciała. Nie zmuszaj się do intensywnych treningów, ponieważ ryzykujesz chwilowy spadek odporności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: lifestyle.newseria.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Stan klęski żywiołowej - a co z odszkodowaniami dla korporacji? Prof. Krysiak dla Niezalezna.pl

prof. Zbigniew Krysiak / telewizjarepublika.pl/screenshot

  

- Wprowadzenie stanu wyjątkowego w sytuacji nieuzasadnionej powodowałoby, że zagraniczne korporacje mogłyby - nie radząc sobie, czy też źle funkcjonując – dochodzić roszczeń od Skarbu Państwa. (...) Kreowałoby to sytuację, którą zwyczajowo określamy jako „okazję, która czyni złodzieja” - mówi w rozmowie z Niezalezna.pl prezes Instytut Myśli Schumana i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej prof. Zbigniewa Krysiak.

Politycy opozycji postulują wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, co ich zdaniem mogłoby służyć zgodnemu z prawem „przesunięciu” terminy wyborów prezydenckich. Nie przemawia do nich fakt, że wiązałoby się to z konsekwencjami wynikającymi z ustawy z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych z powodu ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela. 

[polecam:https://niezalezna.pl/321650-czarnek-o-wprowadzeniu-stanu-kleski-zywiolowej-beneficjentami-bylyby-wielkie-koncerny]

Ustawa ta mówi o konieczności wypłat z tytułu strat dla poszkodowanych w związku z wprowadzeniem jednego z trzech stanów nadzwyczajnych, a wypłaty te dokonywane miałyby być ze Skarbu Państwa. 

O komentarz dotyczący możliwych skutków wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej spytaliśmy prezesa Instytutu Myśli Schumana i wykładowcę Szkoły Głównej Handlowej prof. Zbigniewa Krysiaka.

- Wprowadzenie stanu wyjątkowego ma na celu doprowadzenie do „normalności” i jest właściwe w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z problemami tworzącymi zaburzenia funkcjonowania w społeczeństwie lub w gospodarce

- powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

- Wówczas wprowadzenie stanu wyjątkowego jest mechanizmem, który ma przywrócić „normalność”. My obecnie nie mamy takiej sytuacji, która – mówiąc o gospodarce – odchodzi od „normalności”, ponieważ musiałyby jej towarzyszyć takie zjawiska, jak np. fala strajków, czy jakieś zamieszki. One są czynnikami, na które mamy wpływ i tworzymy mechanizmy, które mogą doprowadzić do przywrócenia kondycji gospodarczej

- dodał nasz rozmówca.

Jak ocenił, wprowadzając stan wyjątkowy, doprowadzilibyśmy do pogłębienia "nienormalności" funkcjonowania w gospodarce. 

- Zwykle w stanach wyjątkowych podmioty gospodarcze stają się w pewnym sensie bardziej „obezwładnione”, oczekują pewnych dyrektyw, zdają się bardziej na funkcjonowanie rządu, na regulacje oraz systemy zarządzania przez różne instytucje rządowe i samorządowe. Zatem w ten sposób uczynilibyśmy mniej sprawną i dysfunkcyjną gospodarkę

- podkreślił ekspert, dodając, że „w myśleniu opozycji o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej brakuje elementarnej logiki”.

- Zredukowanie kreatywności i elastyczności przedsiębiorstw, w sytuacji takiej etiologii, takiej przyczyny dysfunkcji gospodarki z powodu koronawirusa, wymaga tym bardziej elastycznych mechanizmów, czyli utrzymania zdolności przedsiębiorstw do kreatywności

- mówił prof. Zbigniew Krysiak, a jako przykład wspomnianej kreatywności przedstawił restauracje i punkty gastronomiczne. - Obecnie są np. takie, których obroty zwiększyły się trzykrotnie, bo potrafią serwować swoje potrawy, dowożąc je bezpośrednio do klientów itd. – zauważył.

Zdaniem naszego rozmówcy, spełnienie postulatu opozycji „wprowadzałoby silną dysfunkcję i paraliż autonomicznej zdolności funkcjonowania przedsiębiorstw”. Ekspert wskazał także na możliwe konsekwencje finansowe dla Skarbu Państwa.

- Wprowadzenie stanu wyjątkowego w sytuacji nieuzasadnionej, którą wcześniej opisałem, powodowałoby, że różne podmioty, np. zagraniczne korporacje, mogłyby - nie radząc sobie, czy też źle funkcjonując – dochodzić roszczeń od Skarbu Państwa. Jako przyczynę złej kondycji, mogłyby wskazywać właśnie regulacje związane z obostrzeniami stanu klęski żywiołowej. Wtedy miałyby podstawę do roszczeń

- ocenił.

- Zarzuty ze strony korporacji są możliwe, ponieważ niestety są takie firmy które nie liczą się trudnościami, z kryzysem, ale rządzi nimi jedynie chciwość. Mieliśmy z taką sytuacją do czynienia podczas innego kryzysu, 12 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Firma AIG [American International Group - red.], która przez lata dobrze funkcjonowała - a tuż przed wspomnianym kryzysem i w jego trakcie wszelkie parametry i wskaźniki jej dotyczące były znakomite – raptem w czasie kryzysu wykorzystała taką sytuację, w której może sięgnąć po pieniądze rządowe i uzyskać dodatkowe profity. Zatem wprowadzanie mechanizmów stanu wyjątkowego przez państwo kreowałoby sytuację, którą zwyczajowo określamy    jako „okazję która czyni złodzieja”.

- powiedział prof. Krysiak.

- Roszczenia tych firm nie dotyczyłyby z pewnością zarzutów dotyczących utraty zysków, z powodu zmiany warunków rynkowych – to trzeba podkreślić - ale korporacje te wykorzystywałyby argument, że właśnie wprowadzenie np. stanu klęski żywiołowej pogorszyło niejako sytuację rynkową. Mimo, że w ogólności ten stan rynku pogorszył się w wyniku epidemii koronawirusa – to jest oczywiste i to widzimy – to pojawiłby się zapewne dodatkowy zarzut, że nie rynkowe mechanizmy doprowadziły do ich gorszej sytuacji, ale nieuzasadnione wprowadzenie stanu wyjątkowego

- wskazał ekspert.

Zdaniem prof. Krysiaka, dodatkowym argumentem dla firm, które dochodziłyby swoich roszczeń, mógłby być fakt, że w czasie stanu wyjątkowego dysponowanie ich aktywami mogłoby być w dyspozycji władz samorządowych czy rządowych. – Mogłyby się pojawić także argumenty, że aktywa te straciły swoją wartość, np. nastąpiła utrata wartości rynkowej fabryki, czy nieruchomości itd. – mówił prof. Krysiak.

- Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, oprócz tego, że nie ma obecnie żadnego uzasadnienia, prowadziłoby do takich właśnie konsekwencji

- podsumował nasz rozmówca.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts