„Wiosna” jeden z najbardziej tajemniczych obrazów Botticellego

"Wiosna" (La Primavera), Sandro Botticelli, ok. 1480, Galleria degli Uffizi, Florencja / Domena publiczna

  

„Wiosna” uchodzi za jedno z najbardziej tajemniczych dzieł Botticellego. Obraz wkomponował się w serię obrazów o tematyce mitologicznej, jakie stworzył artysta po 1470 roku, w wyniku zainteresowania się kulturą antyczną, zwłaszcza postacią bogini Wenus.

„Wiosnę” datuje się na lata 1477-1482. Artysta już w 1470 r. prowadził własny warsztat i pozostawał w bliskich kontaktach z Medyceuszami, dla których tworzył nie tylko różnego rodzaju sceny rodzajowe, ale również portrety.

Obraz przedstawia nadejście i świętowanie wiosny. Artysta ukazał swoich bohaterów na tle gaju pomarańczowego, będącego symbolem rodu Medyceuszy. Każda z namalowanych postaci ma pierwowzór w mitologii greckiej i rzymskiej. W centrum malowidła została umieszczona bogini miłości Wenus. Jej znaczenie podkreśla sposób ułożenia gałęzi ( łagodny łuk z mirtu) znajdujący się tuż za boginią. Obok Wenus, po prawej stronie, można zauważyć grupę trzech postaci. Zefir, czyli bóg wiatru obejmuje nimfę Chloris, a spomiędzy jej warg wydobywają się kwiaty.

Nad postacią Wenus unosi się jej syn Kupidyn. Z zawiązanymi oczami strzela z łuku w kierunku trzech tańczących Gracji.

Prawdopodobnie trafi w środkową Castitas, symbolizującą Czystość. Po prawej stronie od niej, ozdobioną perłami widać Pulchritudo ukazaną jako Piękno. Po lewej, z dużą broszką na piersi stoi Voluptas – Rozkosz. Castitas, która zaraz zostanie ugodzona strzałą, wpatruje się w Merkurego, rzymskiego boga handlu i zysku.

Botticelli na swoim obrazie nie przekroczył liczby dziewięciu postaci, którą według ówczesnych traktatów uważano za graniczną dla powstania dobrego obrazu.

Artysta czerpał inspirację do namalowanej przez siebie sceny nie tylko z antycznych źródeł. „Wiosna” pokazuje indywidualny i niepowtarzalny styl Botticellego poprzez płynną linię, zwiewność szat, co stwarza delikatny, liryczny i melodyjny nastrój.

Istnieją różnorodne interpretacje tego dzieła.

Jest to alegoria władzy Wenus (postać centralna) – królestwo Wenus, gdzie dobro zwycięża zło jako realizacja humanistycznej utopii.

Obraz  ten to alegoria miłości Giuliana Medici i zmarłej przedwcześnie Simonetty Vespucci.

Obraz odwołuje się do religii chrześcijańskiej. Brzemienna Wenus i jej błogosławiący ruch ręki przypomina Madonnę, a Merkury  św. Sebastiana.

Obraz jest alegorią szczęśliwych rządów Wawrzyńca Wspaniałego.

„Wiosnę” Botticellego uznaje się także za niezwykły zbiór botaniczny, bowiem malarz na swoim obrazie przedstawił około 500 zidentyfikowanych roślin, z niemalże 190 różnymi kwiatami, a w przypadku aż 130 udało się rozpoznać konkretny gatunek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Tarcza Antykryzysowa już z podpisem prezydenta. "Zgodnie z obietnicą"

/ prezydent.pl

  

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy, z których składa się tzw. Tarcza Antykryzysowa. O prezydenckim podpisie pod ustawami poinformował na Twitterze Błażej Spychalski.

Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące #TarczaAntykryzysowa Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie!
- poinformował na Twitterze Błażej Spychalski.

Tarcza antykryzysowa to przyjęty przez parlament zestaw trzech ustaw przygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według rządu jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB. Pakiet antykryzysowy tworzą: ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (specustawa); ustawa o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR). A także projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (polityka nowej szansy), który nie został jeszcze uchwalony.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts