Zdrowie? A skąd... Politycy PO martwią się o regulamin Sejmu! Krytykują nawet w takiej sprawie!

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Podczas gdy rząd zaostrza środki ostrożności w obawie o zdrowie Polaków, politycy Platformy Obywatelskiej martwią się o... regulamin Sejmu. Tak wynika z konferencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Borysa Budki. - W kwestii organizacji posiedzenia Sejmu panuje chaos - uważają politycy PO. Według nich rozwiązania zaproponowane przez marszałek Elżbietę Witek są sprzeczne z konstytucją.

Dziś odbyły się posiedzenia Prezydium Sejmu oraz Konwent Seniorów, podczas których marszałek Sejmu Elżbieta Witek przedstawiła propozycje zmian w regulaminie i wprowadzenia tam nowych rozwiązań dotyczących organizacji posiedzeń Sejmu w czasie epidemii i stanów nadzwyczajnych. Projektowane nowe reguły miałyby dotyczyć już piątkowego posiedzenia, na którym Sejm ma zająć się rządowym projektem pakietu antykryzysowego.

Witek poinformowała, że prezydium Sejmu przyjęło projekt uchwały o zmianie regulaminu Izby. Zgodnie z propozycjami, które marszałek Sejmu przedstawiła, na sali plenarnej ma być ograniczona liczba posłów - przedstawiciele każdego klubu, a pozostali posłowie mają mieć możliwość udziału w posiedzeniu Sejmu zdalnie.

Mimo, że sprawa jest poważna, a ustawę trzeba przyjąć szybko, by zapewnić sprawną walkę z koronawirusem, to na konferencji prasowej kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że... panuje chaos w kwestii organizacji posiedzenia piątkowego Sejmu. Zamiast martwić się o zdrowie Polaków, martwiła się o regulamin Sejmu.

- Rozwiązania, które przygotowała pani marszałek Sejmu tak naprawdę łamią regulamin Sejmu, więc bardzo trudno pracować nawet w tak trudnych warunkach, wyjątkowej sytuacji, wiedząc, że to, co przygotowujemy jest niezgodne z zasadami, które powinny w polskim Sejmie obowiązywać

 - powiedziała.

Pytana o to, dlaczego wstrzymała się, a nie zagłosowała przeciw propozycjom marszałek Elżbiety Witek, Kidawa-Błońska odpowiedziała, że liczyła na to, że propozycje zgłoszone przez lidera PO Borysa Budkę zostaną zaakceptowane podczas posiedzenia Konwentu Seniorów. Kidawa-Błońska podkreśliła, że PO zgadza się i akceptuje ograniczenia wprowadzane przez rząd, ale "prace Sejmu powinny być zgodne z prawem".

- Jak możemy działać, jak może działać Sejm, jak możemy przeprowadzić ustawę, na którą czekają Polacy? My musimy to zrobić w tym tygodniu, a przez takie działania Sejm jest sparaliżowany, my możemy normalnie funkcjonować. To, że sytuacja jest nadzwyczajna nie może usprawiedliwić nas, że będziemy robili prawo, które jest niezgodne z konstytucją

- dodała.

Kidawa-Błońska podkreślała, że nie wyobraża sobie, aby rządowy projekt został "przyjęty bez dyskusji, zadawania pytań, konsultacji z ekspertami".

 - Trzeba to zrobić na poważnie, to jest bardzo ważne prawo, od którego będą zależały losy Polaków

 - mówiła.

Z kolei lider PO Borys Budka krytykował marszałek Sejmu za... organizację posiedzenia.

- PiS-owska większość w parlamencie niestety zajmuje się tylko i wyłącznie mydleniem oczu. Dzisiaj zamiast rozmawiać o treści, o tych najważniejszych rozwiązaniach pani marszałek Witek skupia się na formie, proponując rozwiązania, które są sprzeczne z polską konstytucją i regulaminem Sejmu

 - ocenił.

Budka podkreślał, że zgodnie z konstytucją istnieją trzy rodzaje stanów nadzwyczajnych, które mógłby wprowadzić rząd. Tego od kilku dni domagają się politycy Platformy Obywatelskiej.

- To pan premier Morawiecki odpowiada za to, że wbrew faktycznemu stanowi Rada Ministrów nie wprowadziła stanu klęski żywiołowej, a ograniczane są podstawowe prawa obywatelskie. Słusznie walczymy wszyscy z tą epidemią, natomiast pan premier Morawiecki i rząd robią to w sposób niezgodny z polską konstytucją

- dodał.

Szef Platformy Obywatelskiej akcentował, że parlamentarzystów można przebadać, wyposażyć ich w odpowiednie środki ochrony osobistej.

- Jakość prawa i oczekiwań Polaków nie można zastępować obawami pani marszałek czy obawami posłów większości parlamentarnej, którzy po prostu nie chcą do Sejmu przyjechać. My zostaliśmy wybrani również na trudne czasy i nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że będziemy się chować za GIS, za plecami tych, którzy na co dzień walczą z tą epidemią

 - dodał. Nie zwrócił uwagi na to, że wśród posłów czy ministrów zdarzały się już przypadki zakażenia koronawirusem i organizowanie posiedzenia w pełnym, 460-osobowym składzie, mogłoby doprowadzić do znacznego rozprzestrzenienia się choroby COVID-19. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Stan Johnsona stabilny. Premier Wlk. Brytanii pozostaje na intensywnej terapii

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Stan brytyjskiego premiera Borisa Johnsona jest stabilny i pozostaje on na oddziale intensywnej terapii w celu dokładnego monitorowania jego zdrowia - poinformował wieczorem jego rzecznik. Dodał, że premier jest w dobrym nastroju.

Wcześniej na temat stanu zdrowia Johnsona wypowiedział się zastępujący go minister spraw zagranicznych Dominic Raab, ale podczas popołudniowej konferencji prasowej w zasadzie powtórzył on poprzedni komunikat, czyli że Johnsonowi w poniedziałek podano tlen, ale nie był i nie jest podłączony do respiratora, oddycha bez wspomagania i nie ma zapalenia płuc.

Raab wyraził przekonanie, że Johnson szybko powróci do zdrowia.

Tak jak w przypadku wielu osób w kraju, które znają kogoś z pracy, kto zachorował na koronawirusa, jest to dla nas wszystkich szok. On nie jest tylko premierem. Dla nas wszystkich w gabinecie, on jest nie tylko naszym szefem. Jest też kolegą i jest naszym przyjacielem. Więc wszystkie nasze myśli i modlitwy są z premierem w tym czasie, z Carrie (narzeczoną Johnsona) i całą jego rodziną. I jestem przekonany, że uda mu się przetrwać, bo jeśli jest jedna rzecz, którą wiem o tym premierze, jest nią to, że jest on wojownikiem i wróci w krótkim czasie przeprowadzić nas przez ten kryzys.
- powiedział Raab.

Według źródła rządowego, na które powołuje się Reuters, nie należy się przed środą spodziewać nowych informacji o stanie zdrowia Johnsona.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts