Nie będzie paranoi. Paweł Skrzecz chwali decyzję o przełożeniu igrzysk olimpijskich

/ olympic.org

  

„Decyzja o przełożeniu igrzysk jest słuszna, choć miałem nadzieję na jesień tego roku, kiedy w Tokio jest bardzo dobra pogoda. Ale najważniejsze, że nie będzie takiej paranoi jak w 1980 i 1984 roku” – powiedział wicemistrz olimpijski w boksie z Moskwy Paweł Skrzecz.

We wtorek odbyła się telekonferencja z udziałem przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha, premiera Japonii Shinzo Abe oraz m.in. gubernator Tokio Yuriko Koike i członków komitetu organizacyjnego igrzysk. Po niej Abe zaznaczył, że przełożona impreza odbędzie się najpóźniej latem 2021 roku. Powodem zmiany terminu (pierwotnie 24 lipca – 9 sierpnia 2020) jest rozprzestrzeniający się koronawirus.

Wróciłem po treningu z żeglarką Zofią Klepacką i dowiedziałem się, że rywalizacja olimpijska w Tokio odbędzie się w 2021 roku. Decyzja o przełożeniu igrzysk jest słuszna, choć miałem nadzieję na jesień tego roku, kiedy w japońskiej jest bardzo dobra pogoda, 24-25 stopni Celsjusza. W 1964 roku olimpiada została tam zorganizowana właśnie w październiku, a nasi bokserzy zdobyli siedem medali, w tym trzy złote. Obecna sytuacja związana z koronawirusem sprawia, że nie było możliwości przeprowadzenia igrzysk latem tego roku. Widać, że choroba dopiero się rozwija w Europie, podobnie w Stanach Zjednoczonych

– stwierdził Skrzecz, który w 1980 roku sięgnął po srebro igrzysk w Moskwie, a dwa lata później został wicemistrzem świata. W dorobku miał także srebro i brąz mistrzostw Europy.

Paweł Skrzecz chwali decyzję o przełożeniu igrzysk olimpijskich

Znakomity przed laty pięściarz, a dziś szkoleniowiec zwrócił uwagę na kolejne, niedawne głosy z całego świata nt. możliwego bojkotu IO 2020.

Jako pierwsza Kanada podała informację, że nie wyśle swoich sportowców, jeśli igrzyska odbyłyby się w tym roku. Słychać było, że inne komitety olimpijskie, np. Włoch, Hiszpanii czy Francji też przebąkują, że mogłyby się wycofać z powodu skali pandemii i ogólnego niebezpieczeństwa. Dlatego lepiej, że nie będzie igrzysk za cztery miesiące i nie dojdzie do takiej paranoi jak w 1980 i 1984 roku. Za co my, sportowcy, zostaliśmy wtedy ukarani?

Igrzyska w Moskwie zostały zbojkotowane przez ponad 60 krajów w ramach sankcji względem ZSRR za interwencję w Afganistanie. Z kolei w 1984 roku w olimpiadzie w Los Angeles nie wzięło udział mnóstwo państw, zabrakło m.in. ZSRR, Bułgarii, Czechosłowacji, Węgier i Polski.

Dziś już wiemy, że kolejne igrzyska rozegrane zostaną w 2021 roku. Z pewnością to niesie ze sobą ogromne straty dla MKOl-u i japońskich organizatorów. Nie wiadomo, czy światowe koncerny-sponsorzy po kryzysie spowodowanym koronawirusem będą w stanie zapłacić takie same olbrzymie pieniądze, jak zareagują wielkie stacje telewizyjne itd. Wszystko zaczyna się od początku. W moim ukochanym boksie nie udało się dokończyć eliminacji kontynentalnych. I gdyby igrzyska miałyby być latem tego roku, byłby kłopot z wyłonieniem uczestników. Z rankingu nie da rady, bo niby skąd wziąć taką listę? Będą dodatkowe miesiące na spokojne treningi, zgrupowania i dokończenie kwalifikacji. W Londynie świetnie walczyły polskie pięściarki, szły jak burza, wygrywając walkę za walką. Ciekawe na jakich zasadach dokończona zostanie ta rywalizacja

– powiedział trener i sędzia bokserski.

Od wielu lat Skrzecz współpracuje m.in. z Zofią Klepacką, brązową medalistką igrzysk w Londynie.

Od pięciu lat oficjalnie jestem w sztabie Zosi jako trener ds. przygotowania motorycznego. Zdobyła kwalifikację dla kraju, a kilka dni temu Polski Związek Żeglarski oficjalnie nominował ją do startu w igrzyskach w Tokio w windsurfingowej klasie RS:X. Jesteśmy bardzo ostrożni, stosujemy się do zaleceń rządowych, dlatego trenujemy w lesie w Zielonce. Wokół nie ma ludzi, spokój i można skupić się na pracy.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Okręgowa Izba Lekarska poszukuje mieszkań dla lekarzy

/ geralt

  

Mieszkań dla lekarzy, którzy na czas epidemii wyprowadzają się z domów, nie chcąc narażać swoich rodzin, poszukuje Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie. OIL zwróciła się też z prośbą o wolontariat studentów, którzy pomogliby pracującym lekarzom m.in. w zakupach.

"Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie poszukuje mieszkań dla lekarzy, którzy zmuszeni są na czas epidemii wyprowadzić się z domu, by po dyżurach nie wracać do swoich rodzin"

– czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie izby. Osoby, które chciałyby udostępnić mieszkanie, proszone są o kontakt mailowy, pisząc na adres: biuro@oil.pl lub telefoniczny - pod numerem 91 48 74 936.

Prezes OIL w Szczecinie dr n. med. Magda Wiśniewska zwróciła się także z prośbą o wolontariat. W piśmie skierowanym do rektorów szczecińskich wyższych uczelni prosi o zachęcenie studentów do pomocy w codziennych czynnościach pracującym podczas epidemii lekarzom.

Jak zaznaczyła dr Wiśniewska, lekarze "działający na pierwszej linii frontu walki z epidemią" to także grupa, która znalazła się w trudnej sytuacji. "Większość z nich mieszka w domu z małymi dziećmi czy rodzicami w podeszłym wieku. Wielu z nich zmuszonych jest podejmować trudne decyzje, by na czas epidemii wyprowadzić się z domu i po dyżurach nie wracać do domów. Niektórzy z nich poddawani są obowiązkowej kwarantannie" – zaznaczyła prezes OIL.

Wolontariusze proszeni byliby o pomoc przy zrobieniu zakupów, opiece nad dziećmi czy opiece nad zwierzętami. Pomocy – jak wskazała dr Wiśniewska – potrzebują także lekarze-emeryci, nadal aktywni zawodowo.

"Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będzie wymagał pomocy lekarskiej. Prosimy, aby w tym szczególnym czasie pochylić się nad sytuacją naszej grupy zawodowej"

– zaznaczyła prezes izby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts